Splňte si sen o terase. Jak se nedopustit zbytečných chyb?

Sníte o tom, že se po dlouhém pracovním dni natáhnete na lehátko na terase a vydatně si odpočinete na čerstvém vzduchu? Máte to ale jeden háček. Chybí vám terasa. Kéž byste na ni mysleli již v době, kdy jste stavěli či rekonstruovali dům... Můžete to však napravit nyní a postavit si terasu, kterou vám budou všichni upřímně závidět. Na co byste si měli dát pozor?

Připlaťte si za kvalitu, nebudete litovat

V prvé řadě byste měli přijmout fakt, že za málo peněz dostanete málo muziky. Proto se na materiálech nesnažte ušetřit – naopak se poohlédněte po řešení, které bez problému obstojí i ve venkovních podmínkách. Terasu se snažte vnímat jako další místnost, byť nebude obehnána stěnami.

Jak vyřešit zastřešení?

Jednou z otázek, na které si budete muset odpovědět, je ty zastřešení. Přikloníte-li se k pevné stříšce, měla by být transparentní, jinak zbytečně odcloní sluneční paprsky od vašich oken. Ještě lepší je však markýza - můžete ji kdykoliv vytáhnout či zatáhnout podle potřeby.

Jaký materiál je ten NEJ?

Tím hlavním je ovšem podlaha, respektive materiál krytiny. V tomto směru máte množností velmi mnoho, ale určité materiály nejsou do našich podmínek ideální jako v jiných zemích. Příkladem budiž dlažba, která se často využívá v zemích jižní Evropy. Vzhledem k tomu, že se na jejím povrchu tvoří námraza, nejde o příliš bezpečné řešení. Velmi oblíbené jsou terasy z exotického nebo jehličnatého dřeva. Dobrou volbou mohou být například exotický teak, bangkirai, massaranduba, bukit, garapa nebo ipe. Tyto dřeviny mají vysokou hustotu a snesou vyšší zatížení. Navíc obsahují látky, které dřevu propůjčují trvanlivost. Cenově dostupnější, ale neméně kvalitní jsou terasy ze sibiřského modřínu. Jeden z nejtrvanlivějších jehličnanů obsahuje speciální pryskyřici. Ta ho chrání před napadením houbami a zároveň odpuzuje vodu. Chcete se o terasách z uvedených dřevin dozvědět více? Informace najdete na www.au-mex.cz.