Zámková dlažba dodá okolí vašeho domu šmrnc

Exteriér vašeho domu si zaslouží plnou pozornost. Ostatně je jakousi vizitkou, na základě které si vaši přátelé, známí i náhodní kolemjdoucí udělají obrázek o tom, jak žijete. Ale nejde jen o upravenou zahradu, ale i o nezatravněné plochy. Dnes vám prozradíme, jak si počínat při výběru dlažby. Tu lze využít nejen pro příjezdovou cestu, terasu, menší cestičky nebo v okolí bazénu. Zřejmě nejrozšířenější je zámková dlažba, která se vyrábí z kvalitních betonových směsí. Jaké jsou její největší výhody a nevýhody?

Proč si pořídit zámkovou dlažbu aneb jaké jsou její přednosti?

Zámková dlažba představuje optimální řešení pro více zatěžované plochy. Vzhledem k tomu, že jde o volně ložené betonové prvky, nemusíte se obávat poruch, které mohou nastat vlivem klimatických podmínek, nesprávnou technologii pokládky nebo použitím nevhodných lepidel. Mezi největší výhody zámkové dlažby patří okamžitá pochůznost, vysoká mechanická odolnost, rozebíratelnost, jednoduchá oprava poškozených prvků a pokládka, která je jen minimálně závislá na počasí. Za zmínku stojí také paroprodyšnost, protiskluznost a skutečnost, že nebudete muset řešit diletace. Navíc si můžete vybrat z širokého spektra barev a typů.

Vše má své „mouchy“, dokonce i zámková dlažba

Rozhodnete-li se pro realizaci zámkové dlažby, počítejte s několika nevýhodami a omezeními. V prvé řadě jde o relativně pracnou přípravu podkladu. Ten se musí příslušnou technikou zhutnit a vyrovnat. Přípravu podkladu v žádném případě nepodceňujte, protože právě na jeho pevnosti závisí stabilita zámkové dlažby. Kvůli špatně připraveného podkladu může dlažba dodatečně sednout nebo se při vyšším zatížení propadat. Časově náročná je také následná pokládka jednotlivých dlaždic. Při dodatečné úpravě se neobejdete bez odpovídajících nástrojů. Zároveň se připravte na velkou špinivost a náchylnost napadání mechy a plísněmi. Na „vině“ je pórovitá a nasákavá struktura dlažby, která je pro plísně a mechy ideálním prostředím. Tomu však lze poměrně snadno předejít aplikací speciálních nástřiků. Vegetaci, která se objeví ve spárách, lze odstranit herbicidy.

Kde pořídit kvalitní, ale přesto cenově dostupné betonové prvky?

I navzdory nevýhodám, se kterými musíte počítat i v případě jiných materiálů a typů dlažby, je zámková dlažba více než přijatelná pro většinu běžných exteriérů. Je velmi estetická a hodí se do míst s předpokládanou vysokou zátěží či nutností častějšího přístupu k rozvodům a sítím. Kvalitní stavební prvky za příjemné ceny najdete u specializovaného prodejce na www.vavbuilding.cz. Vyberte si dlažbu, která bude korespondovat s vašim domem a ostatními venkovními prvky – exteriér vašeho bydlení bude vypadat mnohem lépe!

Publikováno: 09. 11. 2014

Kategorie: Zahrada

Autor: Adam

Tagy: nevýhody zámkové dlažby | výhody zámkové dlažby