Jaké pokojové rostliny patří na balkon?

Chcete svůj balkon trochu zpestřit a dodat mu krapet svěžesti? Letní měsíce lákají k tomu, abyste s na svůj balkon umístili krásné pokojové nebo jiné rostliny. Abyste oživili netradiční část domu, vsaďte na popínavky, které kvetou do všech barev duhy. Navíc jsou skvělé na udržování a péči, potřebují jenom minimum místa a velmi rychle rostou.

Popínavky potřebují oporu

Abyste však neměli na balkoně hotovou nevzhlednou a svůj život žijící džungli, je zapotřebí popínavé rostliny trochu usměrnit. Pomoct mohou regály na květiny, do kterých truhlíky usadíte a balkonu tak dodáte řád a přehlednost, případně nezapomeňte na oporu, díky níž nebudou rostliny padat a budou růst hezky do výšky. V posledních letech jsou atraktivní hlavně dřevěné treláže, které jsou ve tvaru mříží a jsou tedy univerzálním oporným systémem. Většinou se umísťují do volného prostoru, někdy i na fasádu domu, ovšem zde se musí počítat i s případným poškozením fasády ze strany rostlin. Oporou mohou být i jednoduché bambusové tyčky nebo provázky a dráty.

Konkrétní druhy popínavých rostlin

Skupina popínavých rostlin, které můžete umístit na balkon je skutečně široká. Mezi pěstiteli je stále více oblíbená takzvaná černooká Zuzana, která k nám doputovala z daleké exotické Afriky. Její květy jsou sice výrazně žluté, uvnitř mají černé či někdy žlutooranžové oko. Kromě této rostliny je vhodný i zimolez, u něhož si můžete vybrat, jestli chcete opadavou nebo poloopadavou či stálezelenou verzi. Jedná se spíše o keřík, který však na balkoně velmi hezky vynikne. Nebo také mina je velmi atraktivní, i když u nás poměrně neznámá. Pochází až z Mexika a velmi často se pěstuje jako letnička, která se však může vyšplhat až do šestimetrové výšky.

Publikováno: 30. 11. 2022

Kategorie: Zahrada

Autor: Adam