Nejčastější choroby a škůdci růží. Chraňte je efektivně

Růže jsou ozdobou každé zahrady. Jejich pěstování a ochrana má u nás dlouholetou tradici. Většinou stačí jen dopřát jim správné stanoviště, pravidelnou zálivku a přísun kvalitního hnojiva. Co ale dělat, když tyto královny mezi květinami ztrácí svou krásu vlivem chorob či škůdců?

Běžné choroby

Šedá hniloba tvoří na listech tmavé vroubkované skvrny, které po zaschnutí zčernají. Květy pokryje šedý povlak a přestanou se vyvíjet. Na vině může být mechanické poškození, nedostatek živin nebo příliš keře vysazené příliš blízko u sebe. Předcházet tomuto onemocnění můžete kvalitním hnojivem. Černá skvrnitost se objevuje spíše v chladnějších období. Jedná se o bakteriální chorobu, která způsobuje postupné černání listů a jejich usychání. Jelikož bakterie přežívá v neshrabaném listí (a to i přes zimu), prevencí je odstraňování spadaných výhonků. V průběhu roku růže několikrát ošetřete fungicidním přípravkem. Další častou chorobou je padlí, které moučnými skvrnami pokrývá listy, poupata i letorosty. Poupata vlivem napadení často nevykvétají a listy se začnou deformovat. Padlí se rychle šíří, takže ošetření fungicidy je nutné několikrát do roka opakovat. Rez růžová se projevuje oranžovými kupkami výtrusů na spodní straně listů. Někdy skvrnky mohou postihnout i stonky. Napadené části rostlin je třeba neprodleně odstranit a v průběhu vegetace keře ošetřit fungicidním přípravkem. Ke rzi jsou nejvíce náchylné růže odrůdy Rosa gallica, zatímco pnoucí růže a polyantky jsou poměrně odolné.

Běžní škůdci

Mezi nejběžnější škůdce patří mšice a pilatky. Mšice poznáte podle malých zelených broučků vyskytujících se na spodní straně listů. Pilatka je podlouhlý černohnědý brouček, který se vyvíjí ze zelených larev. Larvy okusují listy, čímž můžeme poznat napadení rostlin. Menší množství škůdců lze odstranit mechanicky, při větším napadení už pomohou jenom chemické postřiky.

Publikováno: 30. 08. 2022

Kategorie: Zahrada

Autor: Adam