Jak pěstovat růže?

Každá žena dostala alespoň jednou v životě růži. Překrásná rostlina nás fascinuje již od nepaměti a pěstujeme ji v hojném počtu na téměř všude na světa. Keříkovitá rostlina dosahuje délky 2-5 metrů, v případě plazivé růže až 20 metrů. Nejčastěji se využívá jakožto okrasná rostlina, plody pak k výrobě medikamentů. Šípky obsahují karoten a celou řadu vitamínů, zejména pak vitamin C. Obvykle se z nich vaří čaj, ale i šípkové víno. Pro všechny, kteří uvažují, že si začnou své vlastní růžové keře pěstovat na zahradě, jsme připravili několik základních tipů a rad, bez kterých rozhodně neobejdete.

Výsadba růží

Růže jsou poměrně nenáročné a nepotřebují speciální půdu. Umělá hnojiva tak nebudete potřebovat. Ideální doba pro výsadbu na zahradě je od října do zámrazu, ale i v březnu a začátkem dubna. Vzdálenost výsadby se různí v závislosti na velikosti a typu růže. U miniaturních růží, které dorůstají do 30 cm můžete vysadit i 10 ks na 1 metr čtvereční, u pnoucích růží pak jeden kus na 1-2 metry. Pro všechny růže platí, že by měly být vysazeny o 5 cm hlouběji, než ve školce. Na přelomu zimy a jara růže zřežeme na 1 až 3 zbývající očka.

Jak o růže dále pečovat?

Kdykoliv během růstu můžete zkrátit dlouhé vrcholy. Odkvetlé květy až pod rozvětvením (celé květenství), není-li vhodné ponechat šípky. Po prvních podzimních mrazech odstraňujeme pouze části lodyh pod květenstvími. Základní řez je vhodný udělat brzy z jara po odhrnutí a počátku rašení (asi polovina března). Řezání závisí na konkrétním typu růže. U čajohybridů 2-4 ponechaná očka, u floribundů 5-7 oček. Řez je vhodné provést zahradnickými nůžkami kolmo, asi 5 mm nad očkem. Po odhrnutí půdy odstřihujeme výhonky z podnoží. Jsou světlé, měkké a nelesklé. Vysadíte-li růže na suchém či stinném místě, hrozí nebezpečí, že budou trpět sviluškou. Čas od času čelí rostliny útokům mšic. Průběžně proto odstraňujte všechny větve, které byly napadeny larvami hmyzu a ulomené větvě. Pěstování růží není složité a s trochou praxe zvládnete vybudovat růžový sad i vy. Článek jsme připravili ve spolupráci s magazínem o bydlení Kytickovani.cz.

Publikováno: 07. 12. 2022

Kategorie: Zahrada

Autor: Adam

Tagy: pěstování růží | růže