Zahrada a rostliny

Jak pěstovat růže?

Každá žena dostala alespoň jednou v životě růži. Překrásná rostlina nás fascinuje již od nepaměti a pěstujeme ji v hojném počtu na téměř všude na světa. Keříkovitá rostlina dosahuje délky 2-5 metrů, v případě plazivé růže až 20 metrů. Nejčastěji se využívá jakožto okrasná rostlina, plody pak k výrobě medikamentů. Šípky obsahují karoten a celou řadu vitamínů, zejména pak vitamin C. Obvykle se z nich vaří čaj, ale i šípkové víno. Pro všechny, kteří uvažují, že si začnou své vlastní růžové keře pěstovat na zahradě, jsme připravili několik základních tipů a rad, bez kterých rozhodně neobejdete.

Výsadba růží

Růže jsou poměrně nenáročné a nepotřebují speciální půdu. Umělá hnojiva tak nebudete potřebovat. Ideální doba pro výsadbu na zahradě je od října do zámrazu, ale i v březnu a začátkem dubna. Vzdálenost výsadby se různí v závislosti na velikosti a typu růže. U miniaturních růží, které dorůstají do 30 cm můžete vysadit i 10 ks na 1 metr čtvereční, u pnoucích růží pak jeden kus na 1-2 metry. Pro všechny růže platí, že by měly být vysazeny o 5 cm hlouběji, než ve školce. Na přelomu zimy a jara růže zřežeme na 1 až 3 zbývající očka.

Jak o růže dále pečovat?

Kdykoliv během růstu můžete zkrátit dlouhé vrcholy. Odkvetlé květy až pod rozvětvením (celé květenství), není-li vhodné ponechat šípky. Po prvních podzimních mrazech odstraňujeme pouze části lodyh pod květenstvími. Základní řez je vhodný udělat brzy z jara po odhrnutí a počátku rašení (asi polovina března). Řezání závisí na konkrétním typu růže. U čajohybridů 2-4 ponechaná očka, u floribundů 5-7 oček. Řez je vhodné provést zahradnickými nůžkami kolmo, asi 5 mm nad očkem. Po odhrnutí půdy odstřihujeme výhonky z podnoží. Jsou světlé, měkké a nelesklé.

Vysadíte-li růže na suchém či stinném místě, hrozí nebezpečí, že budou trpět sviluškou. Čas od času čelí rostliny útokům mšic. Průběžně proto odstraňujte všechny větve, které byly napadeny larvami hmyzu a ulomené větvě. Pěstování růží není složité a s trochou praxe zvládnete vybudovat růžový sad i vy.

Článek jsme připravili ve spolupráci s magazínem o bydlení Kytickovani.cz.

Přidat komentář

Klikni a přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Nová plastová okna

Potřebujete nová okna na míru? Přesná výroba plastových oken od Oknoplastik vám je zajistí.

Vchodové dveře na míru

Odolné vchodové plastové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Atraktivní bydlení v Praze

Vybíráte si nové bydlení? Prohlédněte si připravované novostavby Praha 6 od Finepu.

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.