Jak vybrat sekačku na trávu?

Perfektně posekaný trávníček, který si v ničem nezadá s golfovým hřištěm, o majiteli zahrady leccos vypoví. A jak je na tom ten váš? Už máte letošní premiéru za sebou, nebo jste se „zasekli“ u výběru nové sekačky? Pokud se nemůžete rozhodnout mezi elektrickou a motorovou variantou, řiďte se našimi praktickými tipy. Prozradíme vám, kdo se neobejde bez motorové sekačky a kdo si naopak vystačí s elektrickou sítí.

Benzínová nebo elektrická?

Při výběru sekačky hraje často hlavní roli rozpočet. Benzínové sekačky na trávu jsou obecně dražší, ale provozní náklady již žádnou katastrofou nejsou. Sekačky s motorem o výkonu od 2,6 – 4,2 kW si za hodinu práce řeknou o cca 1litr benzínu, což s ohledem na posekanou plochu o výměře kolem 1000 m2 není mnoho. Elektrická sekačka má hodinovou spotřebu kolem 1,4 kW, ale neposekáte s ní tak velkou plochu. Benzinova sekackaDalším kritériem, podle kterého byste se při výběru travní sekačky měli řídit, je bezesporu typ uživatele. Ženy přivítají spíše lehčí snadno obsluhovatelné typy na elektrický pohon, ale pro silnější muže jsou jako stvořené výkonné stroje s benzinovým motorem. Největší výhodou travní sekačky s benzinovým motorem je její akční rádius. Při sekání vás nebude omezovat délka kabelu a navíc se vám s ní bude lépe pracovat na nerovném terénu. Otáčky jsou vyšší, výkon větší a díky pojezdu a sběrnému koši na trávu je sekání velmi příjemné. O těžké dřině rozhodně nemůže být řeč. Ale opět se dostáváme k ceně. Pro někoho, kdo má před domem pár desítek metrů čtverečních trávníku, je drahá a výkonná benzinová sekačka zbytečná a vystačí si s elektrickou. V případě větší plochy lze akční rádius rozšířit zřízením další zásuvky někde v terénu (s kabelem vedeným pod zemí). Na elektrický kabel si v každém případě musíte dát pozor a neustále sledovat, jestli se vám nepřipletl do cesty.
Toužíte-li po perfektně posekaném trávníku, na kterém je větší množství stromů, keřů a jiných „překážek“, nevyhnete se koupi elektrické strunové sekačky.

Investice do kvalitního stroje se vyplatí

Ať už si však vyberte benzinovou nebo elektrickou sekačku, berte na vědomí, že se vám vyplatí investovat do kvalitního stroje. Sekačka vám může vydržet několik dlouhých let a mírně vyšší investice se vám vrátí v podobě dostatečného výkonu (a to i v případě moderních elektrických sekaček), ergonomie a odolnosti šasi. V případě benzinové travní sekačky neváhejte sáhnout po modelu s čtyřtaktním motorem s elektrickým startérem. Jsou kultivovanější, tišší a jejich provoz je ekonomičtější.