Byt v historickém činžáku nebo novostavba?

Bydlení <a href=v Praze" src="http://driftdesign.cz/wp-content/uploads/2012/12/Bydlení-v-Praze-150x145.jpg" width="150" height="145" />Minulý článek jsme věnovali všem, kteří touží opustit maloměstský styl života a vydat se do ruchu velkoměsta. Vzali jsme na mušku populární Vinohrady a představili je se všemi výhodami i nedostatky. Ani dnes však Prahu neopustíme a plynule navážeme několika tipy, které vám mohou pomoci při rozhodování nad koupí bytu. Již minule jsme okrajově zmínili, že vždy budete stát před poměrně těžkou volbou a budete si muset vybrat mezi starším bytem a novostavbou. A protože nic není černobílé, pokusíme se vám vypíchnout všechna úskalí, se kterými se můžete setkat. Panelové domy rovnou vynecháme, v těch se totiž žije všude stejně (mizerně). Zaměříme se na bydlení, které je pro Prahu typické, tedy na historické činžáky a nové developerské projekty, které stojí na opačné straně barikády.

Bydlení protkané atmosférou let minulých

Historické činžovní domy zaujímají v pomyslné kategorii prodej bytů Praha jednu z prvních příček. Existuje pro to hned několik důvodů. Vzhledem ke své bohaté historii a poloze ve známých částech města nabízí bezkonkurenční atmosféru, kterou se jiné bydlení pochlubit nemůže. Zpravidla jde navíc o velmi prostorné byty.

Tím bohužel výhody končí a naopak se dostáváme k mouchám, kterých je víc než dost. Vyberete-li si za svůj nový domov některý z historických bytů, musíte počítat s takřka astronomickou nákupkou. Navíc se nevyhnete nemalým investicím do úprav a rekonstrukce – přeci jen jsou to byty se starším rodným listem. Připravte se také na vysoké náklady na provoz domácnosti. Tyto byty jsou vše jen ne nízkoenergetické. Neměli bychom zapomenout ani na problém s parkováním, který se nevyhýbá takřka žádné části v centru Prahy.

Bydlíme v novém

V posledních letech v Praze vyrůstá stále více developerských projektů a většina z nich je beznadějně vyprodána ještě dřív, než se do některého z bytů nastěhuje první nájemník. U novostaveb je ovšem výběr té „správné“ komplikovanější. Vzhledem k zmenšujícímu se počtu atraktivních míst jsou developeři nuceni skupovat pozemky v na okraji města či průmyslových částech, kde může nastat problém s dostupností. Developeři sice slibují rychlou nápravu, ale to po rozprodání všech bytových jednotek vyšumí do ztracena.

Naštěstí existují i světlé výjimky, jako byty v Praze 5, které jsou součástí projektů Britská čtvrť. Tu má na svědomí přední developer Finep Holding. Za zmínku stojí i byty v Praze 10 nesoucí přízvisko Nad přehradou. V obou případech půjde o precizně zpracované projekty s dobrou dostupností a občanskou vybaveností. Objekty využívají veškeré moderní technologie a jejich provoz je proto maximálně úsporný. Samozřejmostí je možnost individuálních úprav a maximální ohled na praktické využití prostoru. Zkrátka vlastnosti, které by měly být typické pro každý kvalitní projekt.