Chcete pomoci ovocným stromům k větší úrodě? To chce správný řez!

S předjařím se pomalu chystá příroda opět vstát ze zimního spánku a chystat své rostliny na jaro, kdy bude mít plné ruce práce. Výjimkou rozhodně nejsou ani ovocné stromy, které během léta či podzimu svěří do našich rukou své sladké plody. Ovšem abychom nepředbíhali. Plodům je nejprve třeba jít na pomoc. A Jak? Správným řezem!

Jabloně, hrušně, ale i třeba angrešty jsou odolnější a již během předjaří připravené na střih a řez větví. Zároveň je třeba vybrat bezmrazé dny. Jelikož koronu mají zatím stále bez lístků, máte perfektní příležitost si strom prohlédnout a zvážit strategii. Jiné ovocné stromy či keře je ovšem vhodné ořezávat až během období vegetačního. Tedy nejdříve od dubna. A to proto, že dříve by jim řez mohl způsobit zbytečně omrzliny, vysychání nebo napadení škůdci.

U jabloní je velmi prospěšné odstranění vzpřímeně rostoucích výhonů, „vlků“ a obvykle také výhonů, které příliš zahušťují korunu. Ponecháváme výhony rostoucí v tupém úhlu od kmene. Typ řezu však závisí i na typu odrůdy jabloně. Ovšem i plodné větve je vhodné po 3–5 letech obměnit. Zvláště ty, které svou tloušťkou přesahují polovinu tloušťky kmene stromu je vhodné odstranit. Neudržovaný strom se časem vyčerpá a méně plodí. Proto je třeba ovocným stromům dopřát pravidelný průklest, která také prodlouží život stromu, případně obnovit plodnost zmlazením.

Nezapomeňte si tedy na takovou práci vzít i nůžky, které se postarají o přesný a ostrý řez. Pomohou vám bateriové nůžky na větve Kärcher TLO 18-32 Battery. Pevná, ostrá, dvojitá čepel nůžek odstřihne větev o průměru až 3 cm čistě a přesně. Nůžky jsou konstruovány tak, aby s nimi bylo možno dosáhnout i na větve ve větší výšce, doslova protáhnou vaši ruku až o 91 cm, čímž pohodlně provedete řez až ve výšce cca 2,5 m. Nemusíte proto používat štafle a budete pohodlně pracovat ze země. Nůžky jsou navíc vybaveny šikovným hákem, kterým snadno uvolníte odstřižené větvě z koruny stromu. Baterie 18 V / 5 AH vydrží na jedno nabití až 750 řezů, což je pěkná řádka stromů. Baterii je možné použít i pro další zahradní stroje Kärcher na platformě 18 V. Tyto nůžky se mohou stát důležitým pomocníkem, který vám usnadní řez stromů po celý rok.

Pokud se chcete dozvědět ještě více o pomocnících Kärcher, klikněte na www.karcher.cz nebo www.svetcisteni.cz.

Publikováno: 08. 02. 2022

Kategorie: Zahrada

Autor: Adam