Pěkné dřevěné sochy umělecky vyřezané motorovou pilou

Dřevo v dějinách umění má pozici tradičního materiálu od pravěku. Nahlédneme-li do moderního sochařského umění v 60. letech 20. století, je patrné, že zde došlo k mírné změně. Pro více akademicky školené sochaře právě dřevo nabízí nové možnosti tvorby. Dřevo jako sochařský materiál v tomto období zaznamenalo boom, materiál s historickou stopou výrazně poznamenal moderní české a slovenské umění. A příkladně v Kanadě se přestaly používat dláta a nahrubo se dřevěné sochy začaly opracovávat motorovou pilou. Netrvalo dlouho a Evropa si tuto techniku oblíbila také.

Láska ke dřevu je patrná na každé soše

V Čechách se s vervou tomuto umění věnuje truhlář Radim Sibera, který svou lásku ke dřevu zdědil po svých předcích. Pod rukama umělce ožívají andělé, sochy Moai, pohádková, rostlinná a zvířecí říše. Řezbář Sibera vytváří unikátní dřevěné sochy motorovou pilou​, které zdobí již nejednu zahradu. Z každého výtvoru je patrné, jak moc má umělec dřevo rád. Jako pro jiné, tak i pro něho jde o nejdostupnější, nejkrásnější a nejživější materiál. Možnosti jeho využití a působení na člověka stejně jako na životní prostředí jsou skoro zázračné. Když tvoříte sochu ze dřeva, zjišťujete, že si samo určuje možnosti ztvárnění a vyjádření myšlenky.

Dřevo je nadčasové

V souladu a ve vzájemném porozumění autora a materiálu vznikají unikátní díla. Motorová pila vrčí svou motorovou píseň a vy zanedlouho můžete obdivovat zahradní sochy zvířat, vodníka, jezevčíka, Budhu nebo slona či krokodýla. Máte speciální přání? Radim Sibera nevyřezává pouze sochy, ale vyrábí i pěkný nábytek. „…Moje zahrada má pro mne nyní až skoro posvátnou a hlavně klidnou atmosféru, kde se cítím opravdu dobře. Moc děkuji pane Sibero za výtečnou práci!“ zní slova spokojeného kupce z Chrudimi.

Publikováno: 25. 02. 2020

Kategorie: Zahrada

Autor: Adam