Elektrické a jiné ohně

Pohled do ohně, kožešina před krbem, víno a romantika. Kam se na tento druh odpočinku hrabe placatá televize s fotbalem nebo počítač s nějakou hrou plnou kostiček. Krby zažívají v našich domácnostech obrovský comeback. Možností na trhu je mnoho. Dokonce už dnes existují možnosti, jak si zútulnit obývák i bez přítomnosti komínu v domě, nebo dokonce v bytě. Uvidíme, jaké jsou dnes možnosti a která varianta je vhodná právě pro vás.

Dům, byt či zahrada

Vhodný typ v první fázi vybíráme především podle vhodnosti. Do interiéru máme ve skutečnosti tři možnosti. Naopak na zahradu doporučuji krb cihlový nebo kamenný, spojit ho lze s grilem, udírnou, nebo dokonce pecí na chleba a pizzu. Dokonale doladí dnes populární zahradní kuchyni. Do domu nebo bytu si můžeme vybrat, zda se rozhodneme zůstat u tradic a zvolíme si klasický krb na dřevo. Musíme počítat samozřejmě s jistým druhem práce a náročnější údržby, potažmo úklidu, který je s tímto typem krbu spojený. Nic nevynahradí skutečné praskání ohně, vůni hořícího dřeva a skutečné sálavé teplo. Nezaměnitelný pocit je vykoupen častým úklidem, sháněním dřeva a štípání špalků do krbu. Se dřevem se každý ušpiní a jinak to nejde, nicméně je to fyzická práce a ta je výbornou formou relaxace v dnešní uspěchané době. Práce se dřevem, jak známo, povznáší duši a posiluje tělo. Bohužel tento živý typ krbu představuje mnohá rizika. V domě máte otevřený oheň, který by měl být pod neustálým dozorem. Hodí se v domě zabudovat požární hlásič a krb zabezpečit proti nechtěnému přístupu malých dětí a jejich popálení. Chápu, že je dnes spousta domácností, kde si potrpí na pořádek a pohled na popel sedající si na nábytek, piliny všude možně a nekončící údržbu by nesnesli. Pro takové případy je tu varianta druhá. Mnohem čistější a vlastně bezúdržbový je krb elektrický. Jednou za čas jej vyleštíte obdobně jako tu televizi a dál se o nic nestaráte. Nehrozí v domácnosti popálení dětí ani požár. Jedná se pouze o imitaci ohně, která je vlastně velmi neškodná. Podobu plápolajícího ohně zde vytváří větrák, který rozfouká barevné látky a rozkmitá je v podobném duchu jako samotné plameny ohně. Nepotřebujete pro tento typ krbu komín, protože se při jeho provozu nevytváří žádný kouř. Je tedy absolutně vhodný i do bytů, kde právě bývá zásadním nedostatkem komín. Především v novostavbách, protože v některých starých domech ještě vzácně na společné komíny narazíte. Nemusíte o nich ani vědět, protože všechny odtahy mohly být dávno zazděny. Třetí a poslední variantou, která je jakousi zlatou střední cestou, jsou bio krby. V těchto šetrnějších krbech se nespaluje klasické dřevo, jako je tomu v případě krbů klasických, ale hoří zde biolíh, jehož spalováním se vytváří pouze vlhká pára a oxid uhličitý. Nevznikají tedy při hoření žádné zplodiny, které by bylo třeba odvádět komínem pryč z domu. Důležité je při tomto typu krbu dbát na správné větrání místnosti, kde by se mohlo stát, že vlivem velkého množství oxidu uhličitého budou hosté usínat. Nedostatek kyslíku způsobuje značnou únavu a pocit slabosti. Stačí rázně vyvětrat, pustit kyslík do místnosti a je zase živo. Tyto praktiky znají především výrobci burčáku.

Ten nebo ten

Není správná žádná varianta, jednoduše je třeba vybrat si variantu vhodnou pro vaši domácnost, rozmyslet si dobře všechny výhody a nevýhody. Ideální je navštívit několik showroomů, kde vám samotní výrobci důkladně vysvětlí všechna pro a proti a celý proces názorně ukážou. Sami se třeba přesvědčíte, že je pro vás elektrický krb nejjednodušší, anebo naopak pochopíte sílu pravého ohně a rozhodnete se trochu té práce obětovat. Jsou situace, kdy krb a jeho sálavé teplo opravdu oceníte. V bytě někde v jižnějších oblastech naopak o tepelný zdroj doma úplně stát nebudete. Je to věc individuálního výběru, ale myslím si, že je určitě z čeho vybírat.

Publikováno: 28. 02. 2019

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Adam