Recenze a zkušenosti: Renovátor – skvělý pomocník pro všechny kutily

Věci, které snoubí hned několik funkcí, jsou v kurzu a o nářadí to platí dvojnásob. Proč zbytečně utrácet za několik pomocníků, když stačí jeden – multifunkční? Na druhou stranu nejde o žádnou horkou novinku, protože multifunkční nářadí zažilo boom již za éry TV shopů. Vůbec první modely spatřily světlo světa před více než 40ti lety. V každém případě jde o praktické nástroje, na které nedá dopustit řada hobby řemeslníků i profesionálů. Multifunkční nářadí snoubí hned několik podstatných výhod, díky kterým si ho možná zamilujete i vy. Nástroje mají malé konstrukční rozměry, které je přímo předurčují pro práci v omezeném prostoru. Využijete je při pokládce podlahové krytiny, výměně obkladů či renovaci oken. Na své si však přijdete i v případě, že se věnujete renovaci aut nebo třeba modelářství.

Připlaťte si za kvalitu, vyplatí se to

V úvodu jsme zmínili, že multifunkční nářadí zpopularizovaly nejrůznější TV shopy. Bohužel se většinou jednalo o nepříliš kvalitní zboží. Chcete-li, aby vám renovátor dobře sloužil, nebojte se připlatit za kvalitu. Levné modely mají celkově vyšší hmotnost, mizernou ergonomii, minimum tlumících zón a další nedostatky, kvůli kterých vám práce nepůjde ani zdaleka tak od ruky, jako v případě kvalitního nářadí. Za zmínku patří také absence některých vyměnitelných nástrojů, které si musíte dokoupit. Investujete-li větší částku do špičkového renovátoru, budete mít široké portfolio příslušenství hned v základu

Může vám dobře posloužit i levnější renovátor?

Ale jak už to tak bývá, výjimka tvoří pravidlo a i v levnějším segmentu natrefíte na spolehlivé přístroje. Příkladem budiž model Skil 1490, který patří do rodiny ručního nářadí Bosch. Rozhodně tedy nejde o „no name“ značku. skil-1490ma Co se týče zmíněného modelu 1490MA, v jeho útrobách tepe motor o výkonu 220 W, který lze plynule regulovat v rozmezí od 15 000 do 22 000 kmitů za minutu. Velmi nízká hmotnost (1,1 kg) a kvalitní zpracování s důrazem na ergonomii z něj dělají užitečného pomocníka pro domácí kutily i profíky. Základní příslušenství obsahuje brusný nadstavec, 4 pilové listy pro zapichovací řezy do kovu i dřeva, 6 brusných papírů, protiprachový adaptér, segmentový pilový kotouč a šestihranný klíč. Další příslušenství lze dokoupit za velmi příjemné ceny.

Publikováno: 02. 12. 2014

Kategorie: Pro kutily

Autor: Adam

Tagy: multifunkční nářadí | renovátor recenze a zkušenosti