Pojďte tvořit z kůže. Hodit se vám budou lihové barvy

Dnešní dostupnost různých materiálů pro tvoření nám dává možnost pustit se i do tak zajímavých projektů, jako je tvoření z kůže. Kůži kupujeme již vyčiněnou, avšak obvykle v nenabarveném stavu. Což je dobře, protože ji můžeme barvit podle svých preferencí.

Jaké barvy se hodí na kůži?

Barvy na kůži se nám budou hodit, pokud se chystáme z kůže tvořit, ale i pokud repasujeme svépomocí kožené výrobky. Může jít o opravu barvy koženého oblečení, kožených kabelek i bot, či třeba čalounění. Na kůži se nejčastěji používají lihové barvy s domašťujícím účinkem. Ty fungují jako mořidlo. Mají schopnost pronikat do kůže, avšak současně umožňují vyniknout přirozené struktuře kůže. Podle počtu nanesených vrstev dokážeme měnit intenzitu odstínu od jemného až po tmavý. Lihové barvy lze navíc mezi sebou snadno míchat a vytvářet tak zcela nové odstíny. Lihové barvy však nejsou finální úpravou barvy kůže. Nakonec se ještě kůže ošetří speciálním voskem na kůži.

Lihové barvy se však často nehodí na repasování kožených výrobků

Zde mnohdy hledáme barvu na kůži s vysokou krycí schopností. Takovou, která překryje i původní barvu kůže. Třeba z černé udělá bílou. Jde o barvu, jež musí být pružnou a ohebnou stejně jako kůže samotná, aby nedocházelo k praskání barevné vrstvy a k jejímu mechanickému poškození. Oceníme to i na nových výrobcích, třeba při výrobě opasku. Jde o jeden z na výrobu nejméně náročných výrobků. K vlastnoruční výrobě vám stačí kůže, opasková přezka, pár drobností a vhodná barva na kůži.

Čím zatřít hrany kožených výrobků?

Ptáte se správně. Určitě jste si všimli, že hrany bývají na profi výrobcích z kůže zatřeny. Vidíme to například na kabelkách i kožených taškách. Pro hrany se používají akrylátové barvy. Ty mají schopnost chránit kůži na krajích před mechanickým poškozením, ale současně zabraňují pronikání vlhkosti. Význam mají i designový, protože zvýrazňují kontury výrobku, což je v mnoha případech žádoucí. TIP: Barvy na kůži, samotnou kůži a další materiály na tvoření z kůže pro profesionály i amatéry nabízí perfektně zásobený e-shop Skladkuzetvurce.cz.

Publikováno: 28. 04. 2022

Kategorie: Pro kutily

Autor: Adam