Připravte svou zahradu na podzim. Prozradíme vám, jak na to!

Jsou věci, které můžeme odložit a udělat je až napřesrok. Některé práce na zahradě bychom však měli vykonat bez zbytečných průtahů. A protože je léto u konce a nadvlády se brzy chopí podzim, dali jsme pro vás dohromady seznam důležitých podzimních prací. Pusťte se do nich co nejdřív, ať vás zima nezaskočí nepřipravené!

Sázení a přesazování

Podzimní půda je díky pravidelným dešťům vlhká a tedy ideální pro nové rostliny. A protože je zem dostatečně teplá ještě z léta, rostliny si na své místo zvyknou a utvoří kořeny. Podzim je k sázení a přesazování jako stvořený, což platí i o cibulkách. Vyberte pro ně místo, které bude na jaře vlhké a v létě suché a propustné.

Stříhání živých plotů

Podzim se nese v duchu posledního prořezávání živých plotů. Prořezání je prevencí před hromaděním vlhkosti, která by mohla zapříčinit hnití. Pokud možno, nevytvářejte v plotu otvory, protože přes zimu nezarostou a plot by mohl působit neupraveným dojmem. Zároveň z plotu odstraňte veškeré listí, které na něj napadlo z okolních stromů.

Prořezávání keřů, vytrvalých bylin a křovin

Zkušení zahrádkáři mají křovinořezy v pohotovosti. I vy jistě víte, že neostříhaným rostlinám hrozí, že uhynou. Křoviny a keře zkraťte na přibližně čtvrtinu jejich velikosti (pozor na specifické druhy, které se obecným pravidlům vymykají).

Podzimní péče o trávník

Trávník musí během zimy čelit nízkým teplotám, slabému slunečnímu svitu a nadměrné vlhkosti. Před zimou proto nezapomeňte odstraňovat spadané listí, které trávník připravuje o světlo a zapříčiňuje tvorbu suchých hnědých fleků. Poslední akce vaší sekačky proběhne někdy začátkem listopadu, avšak ne na méně než 5 cm. Delší stébla jsou odolnější vůči mechu a pleveli, ale také lépe využijí menší množství slunečního záření.

Usnadněte si podzimní práce na zahrádce kvalitní zahradní technikou

Prací, kterým se na podzim nevyhnete, je mnohem více. V každém případě vám přijde vhod kvalitní zahradní technika, kterou najdete za velmi příjemné ceny v obchodním centru Aquamont v Třeboni. Specializovaný prodejce má skladem špičkové zahradní sekačky, traktory, křovinořezy, vyžínače, elektrické a benzinové pily a spoustu dalších strojů a nářadí na zahradu. Další informace najdete na www.aquamont.cz. Foto: Derek Harper (Wikimedia Commons)

Publikováno: 14. 09. 2014

Kategorie: Zahrada

Autor: Adam