Fasáda je jako lidská kůže, i ona musí dobře vypadat a především chránit

Funkce fasády rozhodně nespočívá jen v estetice – slouží především jako ochrana objektu a právě proto by měla splňovat spoustu kritérií. Můžeme ji přirovnat k lidské kůži; i fasáda musí budovu chránit před negativními vlivy, ale zároveň dýchat. Měla by odolat prudkým změnám počasí a pokud možno, být pro majitele domu vizitkou.

Vnitřní mikroklima

Rozhodnete-li se pro zatepleni domu, které výrazně sníží tepelné ztráty, musíte zvolit fasádu, která v domě zároveň udrží příjemné mikroklima. Mezi hlavní faktory, které mají mají na stav mikroklimatu vliv, patří teplota a vlhkost. Kvalitní tepelná izolace je pro dosažení konstantní pokojové teploty nezbytná – během zimy nepropouští teplo ven a v létě mu zase nedovolí proniknout dovnitř. Co se týče vlhkosti, fasádou nesmí proniknout žádná voda a to nejen ve formě deště, ale také sněhu či rosy. Vlhkost, která se vytváří v interiéru, musí naopak snadno proniknout ven.

Čemu musí fasáda odolávat?

Fasáda musí být připravena na velké teplotní výkyvy, které mohou v průběhu jediného dne dosáhnout i 50°C. Nejde o nic neobvyklého – v průběhu jarních a podzimních měsíců mohou být ranní teploty hluboko pod nulou, ale v odpoledních hodinách se vyšplhají velmi vysoko. Teplota stěny, která čelí přímým slunečním paprskům je velmi vysoká a náhlá teplotní změna ji velmi namáhá. Kvalitní zateplení fasád musí být samozřejmě připraveno i na tyto situace.

Nejde jen o úsporu za teplo

Funkčnost fasády nepoznáme jen podle toho, zda jsme ušetřili za teplo, ale také na nákladech za opravy. Fasáda, která sice velmi dobře izoluje, ale špatně propouští vlhkost a tvoří se na ní plísně, neplní svůj účel na sto procent. Svěřte proto zateplení fasády odborníkům, kteří mají v problematice mnoho zkušeností a doporučí vám odpovídající řešení. Tedy takové, které sedne typu zdiva i způsobu využití objektu.

Publikováno: 26. 06. 2013

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Adam

Tagy: zateplení domu | zateplení fasád | zateplení fasády | zateplení střech