Podvozek na přepravky, sudy a další pomůcky pro skladování úrody

Máte velkou zahradu, na níž pěstujete nejrůznější druhy ovoce a zeleniny? Pak patrně řešíte i otázku, kde veškerou úrodu skladovat. Něco rozdáte sousedům a známým, něco zavaříte, dáte do mrazáku, vypálíte. Přesto ale zbývají druhy, které je třeba skladovat ve sklepě či v chladném místě. Jak a v čem? Ovoce i zeleninu byste měli skladovat ideálně v přepravkách. Nejlépe plastových, jakkoliv můžete být odpůrci plastu, pro skladování plodů se doopravdy hodí. O dřevěných přepravkách se to říci nedá, ty mohou hnít, škodí jim vlhkost atd. Plastové přepravky se navíc dají dobře omývat a sterilizovat, zbavovat sporů plísní.

Jak rovnat ovoce a zeleninu do přepravek?

Základem je dávat do každé přepravky jen takové množství úrody, abyste s ní byli schopní manipulovat. Pomoci může podvozek na přepravky, s nímž přepravku přemístíte po rovném povrchu, avšak do sklepa se často chodí po schůdkách dolů, tak na to myslete. Ovoce a zeleninu byste vždy měli skladovat odděleně, nedávejte je tedy do jedné přepravky. Důvodem je šíření spor plísní a také specifických látek, jež na sebe mohou mít navzájem špatný vliv. Například jablka mohou po čase skladování s mrkví nahořknout.

Hlídejte si nosnost přepravek a možnost stohování

Přepravky byste také neměli přetěžovat, i když to se příliš často nestává. Obvykle mívají nosnost větší než 15 kg, radši se však ještě ujistěte, kolik unese ta vaše. Dobré je vybrat takové přepravky, jež se dají stohovat. Na druhou stranu, máte-li chytrý regálový systém, možná to nebudete potřebovat.

Součástí výbavy by měl být i sud

A když už budete vybírat přepravky, podívejte se také na sud plastový s víkem. Ten je samozřejmě ideální na kvašení, nakládání zelí a okurek apod. Ať chceme, nebo ne, plastoví pomocníci jsou při skladování úrody ze zahrádky prostě nezbytní. Dejte plastu v tomto případě zelenou.

Publikováno: 24. 11. 2021

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Adam