Jak si poradit s prachem a odpady ve dřevovýrobě?
Proces zpracování dřevěného materiálu vždy provází prašnost. V rámci tzv. prvotní dřevovýroby, která zahrnuje např. pořez kulatiny či pořez a výrobu řeziva z vlhkého dřeva, k vytvoření výbušné atmosféry nedochází (s výjimkou provozů, kde dochází ke vzniku jemnějšího prachu). Ochranu před výbuchem je třeba řešit v souvislosti se sekundární výrobou (např. výroba OSB či MDF, opracování masivu…).
Zpracování výchozího dřevěného materiálu řeší především pily, které se zabývají produkcí stavebního a truhlářského řeziva, spárovek či palubovek, tepelně ošetřených palet a dalších příbuzných produktů. Bez ohledu na výrobní program však musí zajistit minimální prašnost.
Zřejmě nejefektivnějším způsobem, jak zajistit požadovanou kvalitu ovzduší na pracovišti a v jeho okolním prostředí – a současně splnit podmínky pro bezpečný provoz, je odsávání dřevního prachu a pilin pomocí odsávacího zařízení.
Odsávací zařízení však splní svou funkci pouze v případě optimální kapacity v souladu s daným provozem. Realizace by se proto měl ujmout odborník, který adekvátně zareaguje na požadavky klienta a vypracuje vyhovující technické řešení.
Dalším důležitým kritériem je také záruční a pozáruční servis. Realizátor odsávání by měl reagovat na jakékoliv technické problémy v co nejkratším čase.
Nejen s odpadními dřevními materiály, ale také s plasty a obalovými materiály lze nakládat pomocí drtičů.
K drcení odpadu se obvykle využívají jedno a vícehřídlové drtiče. Výsledný materiál se následně transportuje pomocí ventilátorů.
Dřevní odpad nemusí přijít nazmar. Díky briketovacím lisům je možné vyrábět brikety a snížit tím prašnost i náročnost manipulace. Briketování nachází uplatnění také ve strojírenství a v dalších oborech.
Co se týče lisování, probíhá pomocí membránových lisů. Výsledkem mohou být dekorativní i vysoce odolné materiály (např. HPL lamináty, CPL folie či kamenné dýhy).
Publikováno: 17. 12. 2022
Kategorie: Tipy a rady