Skvělé tipy

Jak si poradit s prachem a odpady ve dřevovýrobě?

Proces zpracování dřevěného materiálu vždy provází prašnost. V rámci tzv. prvotní dřevovýroby, která zahrnuje např. pořez kulatiny či pořez a výrobu řeziva z vlhkého dřeva, k vytvoření výbušné atmosféry nedochází (s výjimkou provozů, kde dochází ke vzniku jemnějšího prachu). Ochranu před výbuchem je třeba řešit v souvislosti se sekundární výrobou (např. výroba OSB či MDF, opracování masivu…).

Zpracování výchozího dřevěného materiálu řeší především pily, které se zabývají produkcí stavebního a truhlářského řeziva, spárovek či palubovek, tepelně ošetřených palet a dalších příbuzných produktů. Bez ohledu na výrobní program však musí zajistit minimální prašnost.

Eliminace dřevního prachu odsáváním

Zřejmě nejefektivnějším způsobem, jak zajistit požadovanou kvalitu ovzduší na pracovišti a v jeho okolním prostředí – a současně splnit podmínky pro bezpečný provoz, je odsávání dřevního prachu a pilin pomocí odsávacího zařízení.

Odsávací zařízení však splní svou funkci pouze v případě optimální kapacity v souladu s daným provozem. Realizace by se proto měl ujmout odborník, který adekvátně zareaguje na požadavky klienta a vypracuje vyhovující technické řešení.

Dalším důležitým kritériem je také záruční a pozáruční servis. Realizátor odsávání by měl reagovat na jakékoliv technické problémy v co nejkratším čase.

Likvidace dřevního odpadu drcením

Nejen s odpadními dřevními materiály, ale také s plasty a obalovými materiály lze nakládat pomocí drtičů.

K drcení odpadu se obvykle využívají jedno a vícehřídlové drtiče. Výsledný materiál se následně transportuje pomocí ventilátorů.

Briketování a lisování

Dřevní odpad nemusí přijít nazmar. Díky briketovacím lisům je možné vyrábět brikety a snížit tím prašnost i náročnost manipulace. Briketování nachází uplatnění také ve strojírenství a v dalších oborech.

Co se týče lisování, probíhá pomocí membránových lisů. Výsledkem mohou být dekorativní i vysoce odolné materiály (např. HPL lamináty, CPL folie či kamenné dýhy).

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Nová plastová okna

Potřebujete nová okna na míru? Přesná výroba plastových oken od Oknoplastik vám je zajistí.

Vchodové dveře na míru

Odolné vchodové plastové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Atraktivní bydlení v Praze

Vybíráte si nové bydlení? Prohlédněte si připravované novostavby Praha 6 od Finepu.

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.