Obliba podlahového vytápění stále roste

Podlahové vytápěníTechnologie se vyvíjí velmi rychle a to, co bylo ještě relativně nedávno takříkajíc „v plenkách“, se dnes stává neodmyslitelným standardem každé domácnosti. Skvělým příkladem je i podlahové topení, které již není doménou vyvolených, ale naopak nabízí dostupné a efektivní řešení pro každého, kdo touží po komfortním a zároveň úsporném vytápění. Oproti běžným radiátorům má systém umístěný v pod podlahovou krytinou celou řadu výhod. Mezi ty největší nepatří jen nízká prašnost domácnosti, ale především příjemný pocit tepla, které cítíme od nohou. Vzhledem k tomu, že se díky podlahovému vytápění cítíme dobře i při nižších teplotách, ušetříme v topné sezóně nemalou částku.

Voda nebo elektřina?

Podlahové topení může mít dvojí podobu a to jako teplovodní topení v trubkách a systém elektrických rozvodných těles. Obojí má své pro proti – vytápění ohřátou vodou zaručuje poměrně levný provoz a je proto vhodný pro vytápění během celé topné sezóny. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Elektrické podlahové topení je kvůli vyšším provozním nákladům vhodné spíše jako doplněk k běžnému vytápění. Výhodou montáže podlahového vytápění na elektřinu je jednoduchost a mnohem nižší pořizovací cena. V neposlední řadě také rychlý náběh a nezávislost na hlavním systému. Podle potřeby ho můžete kdykoliv vypnout a zapnout. Hodí se především pro vytápění koupelny a toalety či podlahy v okolí domácího bazénu.

Vybíráme podlahovou krytinu

Podlahové topení lze zkombinovat prakticky s mnoha podlahovými krytinami. Rozhodnete-li se však pro plovoucí podlahu či parkety, dejte si pozor, aby měly příslušný certifikát. Možná je i pokládka koberců, avšak pouze tenké s krátkým chlupem. V případě linolea volte nejtenčí typ bez izolační vrstvy. Tip na závěr: ve spojení s podlahovým topením je ideální podlaha z anhydritu, o které jsme již několikrát zmiňovali.