Laminátor neboli laminovačka: Jak správně vybrat a neprohloupit?

Laminátor, lidově laminovačka nebo laminovací přístroj, je skvělý pomocník, který nachází využití v kanceláři i v domácnosti. Používá se kvůli prodloužení životnosti tiskovin a jejich ochraně před poškozením, nečistotami a vlhkostí. Dále pak k výrobě cedulí nebo vizitek. Jistě by vás napadly i další způsoby, jak laminovačku využít, ale my se zaměříme na to, jak postupovat při nákupu. Nechcete-li šlápnout vedle, měli byste zohlednit hned několik důležitých kritérií.

Velikost papíru

Na trhu jsou laminovací přístroje s různými šířkami vstupu. Nejčastěji pro formáty A4 a A3, nicméně k dostání jsou i laminovačky s větším či menším vstupem. Výrobci vždy uvádí maximální rozměr, což znamená, že přístroj zalaminuje i menší formáty. Pozor si dejte také na údaje „výška laminace“ a „tloušťka laminovaného materiálu“. Většina laminovaček však hravě pojme i papír o vyšší gramáži než klasický kancelářský papír s 80 g/m2.

Tloušťka fólií

Laminovací fólie se neliší pouze formátem, ale především tloušťkou. Ta se udává v mikronech a platí, že čím tlustší fólie, tím pevnější je zalaminovaný dokument. Běžné tloušťky jsou 80, 100 a 125 mic, ale narazíte i na tenčí a tlustší fólie. U laminovaček vždy narazíte na maximální tloušťku fólie, která se vejde do mechanismu. Nejlevnější modely zvládají omezenou tloušťku (většinou do 125 mic a méně).

Frekvence laminace a množství laminovaných dokumentů

Na ceně přístroje se odráží také rychlost laminace, která souvisí s počtem válců. Levnější přístroje s menším počtem válců logicky nelaminují tak rychle a kvalitně jako dražší laminovačky s větším počtem válců. V případě, že budete laminovat často, zvolte stroj s kratší dobou ohřevu válců. Jinak zbytečně ztratíte spoustu času při čekání – doba pro nahřátí levnějšího přístroje může být delší než 5 minut, zatímco dražší laminátory mohou laminovat i za méně než minutu. K dalším faktorům, na které je vhodné při výběru laminovačky přihlížet, patří zpětný chod, ochrana proti zaseknutí, možnost laminace za studena, automatické rozpoznání tloušťky fólie apod. S výběrem vám ochotně poradí profesionálové z internetového obchodu protisk-shop.cz, kde najdete široké spektrum laminovacích přístrojů v různých cenových relacích.

Publikováno: 14. 04. 2016

Kategorie: Kancelář

Autor: Adam

Tagy: jak vybrat laminátor | jak vybrat laminovačku