Kancelář

Laminátor neboli laminovačka: Jak správně vybrat a neprohloupit?

Laminátor, lidově laminovačka nebo laminovací přístroj, je skvělý pomocník, který nachází využití v kanceláři i v domácnosti. Používá se kvůli prodloužení životnosti tiskovin a jejich ochraně před poškozením, nečistotami a vlhkostí. Dále pak k výrobě cedulí nebo vizitek. Jistě by vás napadly i další způsoby, jak laminovačku využít, ale my se zaměříme na to, jak postupovat při nákupu. Nechcete-li šlápnout vedle, měli byste zohlednit hned několik důležitých kritérií.

Velikost papíru

Na trhu jsou laminovací přístroje s různými šířkami vstupu. Nejčastěji pro formáty A4 a A3, nicméně k dostání jsou i laminovačky s větším či menším vstupem. Výrobci vždy uvádí maximální rozměr, což znamená, že přístroj zalaminuje i menší formáty.

Pozor si dejte také na údaje „výška laminace“ a „tloušťka laminovaného materiálu“. Většina laminovaček však hravě pojme i papír o vyšší gramáži než klasický kancelářský papír s 80 g/m2.

Tloušťka fólií

Laminovací fólie se neliší pouze formátem, ale především tloušťkou. Ta se udává v mikronech a platí, že čím tlustší fólie, tím pevnější je zalaminovaný dokument. Běžné tloušťky jsou 80, 100 a 125 mic, ale narazíte i na tenčí a tlustší fólie. U laminovaček vždy narazíte na maximální tloušťku fólie, která se vejde do mechanismu. Nejlevnější modely zvládají omezenou tloušťku (většinou do 125 mic a méně).

Frekvence laminace a množství laminovaných dokumentů

Na ceně přístroje se odráží také rychlost laminace, která souvisí s počtem válců. Levnější přístroje s menším počtem válců logicky nelaminují tak rychle a kvalitně jako dražší laminovačky s větším počtem válců. V případě, že budete laminovat často, zvolte stroj s kratší dobou ohřevu válců. Jinak zbytečně ztratíte spoustu času při čekání – doba pro nahřátí levnějšího přístroje může být delší než 5 minut, zatímco dražší laminátory mohou laminovat i za méně než minutu.

K dalším faktorům, na které je vhodné při výběru laminovačky přihlížet, patří zpětný chod, ochrana proti zaseknutí, možnost laminace za studena, automatické rozpoznání tloušťky fólie apod. S výběrem vám ochotně poradí profesionálové z internetového obchodu protisk-shop.cz, kde najdete široké spektrum laminovacích přístrojů v různých cenových relacích.

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Nová plastová okna

Potřebujete nová okna na míru? Přesná výroba plastových oken od Oknoplastik vám je zajistí.

Vchodové dveře na míru

Odolné plastové vchodové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Atraktivní bydlení v Praze

Vybíráte si nové bydlení? Prohlédněte si připravované novostavby Praha 6 od Finepu.

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.