Přemýšlíte o podlahovém vytápění? Poznejte výhody i nevýhody

Příjemné klima. To je největší přednost podlahového vytápění, které už dávno nevnímáme jako řešení pro nejbohatší. Zatímco v případě vytápění radiátorem či kamny dosahuje rozdíl teplot vzduchu v místnosti mezi podlahou a stropem až o 8 °C, teplo produkované systémem podlahového vytápění zahřívá interiér rovnoměrně. Co ještě byste měli vědět, než učiníte finální verdikt? Zeptali jsme se za vás odborníků z instalatérství Bárta, jež zajišťuje komplexní instalatérské práce České Budějovice.

Novinka? Podlahové vytápění je s námi od „nepaměti“

Ačkoliv se poptávka po podlahovém vytápění zvýšila až v posledních letech, ve skutečnosti jde o velmi starý koncept, který se objevil již v římských lázních kolem 1. století př. n. l. Nešlo však o soustavu potrubí s teplou vodou, ale o prostor pod vyvýšenou podlahou, do něhož proudil horký vzduch a spaliny z pece s dřívím. Akumulace podlahy z cihel a betonu trvala poměrně dlouho – zhruba den.

Klíčové výhody aneb Proč si podlahové vytápění pořídit?

Rovnoměrné vytápění jsme již zmínili. Nabízí se však i další důvody, proč investovat do podlahového vytápění – příjemně zahřátá podlaha, žádné víření prachu či fakt, že v místnosti opatřené daným systémem nemusí být radiátory. Pocit tepla od podlahy vnímáme velmi pozitivně, a teplota podlahy přitom nemusí být vyšší než teplota vzduchu. A pokud máte pochybnosti ohledně toho, zda se podlahové vytápění hodí pod vaši podlahu, máme pro vás dobrou zprávu – lze ho instalovat pod vinyl, lamino, dlažbu i dřevo. Jednou z mála výjimek je masiv, který má vysoký tepelný odpor.

Jak je to s nevýhodami?

Podlahové vytápění není vhodné jako primární zdroj tepla do domů s vysokými tepelnými ztrátami – efektivní je naopak v dobře izolovaných stavbách. Odborníci na podlahové vytápění České Budějovice zároveň upozorňují, že podlahové topení nemusí snášet některé specifické kusy nábytku, a proto je vhodné plánovat dispozice předem. A ještě něco – počítat se musí i s horší přístupností k systému po zalití betonem či anhydritem. I proto je jedinou správnou volbou kvalita. Například prověřené rozvody topení České Budějovice.

Chcete se o podlahovém vytápění dozvědět více? Obraťte se na Josefa Bártu – voda topení České Budějovice.

Publikováno: 25. 10. 2021

Kategorie: Ostatní

Autor: Adam