Energie

LED žárovky vám ušetří více peněz, než jste si možná mysleli

Hledáte způsob, jak výrazně ušetřit za elektřinu? V tom případě se pusťte do výměny stávajících světelných zdrojů za extrémně úsporné LED žárovky. V posledních letech je „Light Emitting Diode“ (dioda vyzařující světlo) takříkajíc v kurzu a zdá se, že Češi této technologii přichází na chuť. Spoustu jich však odrazuje poměrně vysoká pořizovací cena. To je však pouze jediná nevýhoda, kterou výrazně převažují pozitiva. V následujících odstavcích vás přesvědčíme o tom, že se investice do LED technologie z dlouhodobého hlediska opravdu vyplatí.

Výhody LED žárovek v kostce

Kde začít? Výhod, které LED žárovky nabízí, je velmi mnoho. Mezi ty zásadní patří dlouhá životnost, která je oproti klasickým zdrojům světla nesrovnatelně vyšší. Kvalitní výrobky se pyšní životností v rozmezí 50 000 až 100 000 hodin. Pro srovnání – klasické žárovky s wolframovým vláknem vydrží svítit zhruba 1 000 hodin, úsporky pak zhruba 10 000 hodin. Na životnosti má podíl také vysoká odolnost vůči nárazům a vibracím. Spadne-li vám „ledka“ z menší výšky na zem, pravděpodobně se ji vůbec nic nestane.

Snad největší předností je ale vysoká efektivita. Klasické zdroje světla lze s trochou nadsázky přirovnat k topidlům. Podstatnou část energie totiž promění na teplo, zatímco LED žárovky převádí většinu elektřiny na světlo.

Úsporná led žárovka 13 W

Kolik peněz vám LED žárovky ušetří?

Výpočet je docela snadný. Běžná úsporná LED žárovka se spotřebou 10 wattů disponuje světelným tokem 1100 lumenů, což je srovnatelné s 85 W žárovkou s wolframovým vláknem a úspornou zářivkou se spotřebou 18 W.

Budete-li po dobu jednoho roku svítit průměrně 5 hodin denně, budou náklady při ceně 5 Kč / kilowatthodinu následující:

  • roční provoz 85 W žárovky s wolframovým vláknem stojí 775 Kč (cca 155 kWh)
  • roční provoz 18 W zářivky stojí 165 Kč (cca 33 kWh)
  • roční provoz úsporné 10 W LED žárovky stojí 90 Kč (cca 18 kWh)

Výsledek je dostatečně výmluvný. LED žárovka je výrazně úspornější než klasický zdroj světla i zářivka. Pokud vás výše úspory doposud nepřesvědčila, přihlédněte také k životnosti a výši počáteční investice. Má-li být srovnání objektivní, je třeba brát v úvahu dlouhou životnost LED žárovky, která se nesnižuje častým zapínáním a vypínáním.

Úspora za elektřinu

Provozní náklady obyčejné žárovky

Klasickým 85 W wolframovým žárovkám téměř odzvonilo. V posledních letech jsou stále méně dostupné a v podstatě je lze sehnat jen ve specializovaných obchodech. Ostatně není jediný důvod, proč je nadále využívat. Pořizovací cena v řádu několika korun sice vypadá lákavě, nicméně za 50 000 hodin svícení spotřebuje úctyhodných 4 250 kWh a bude vás stát cca 21 250 Kč.

Provozní náklady úsporné zářivky

Úsporné 18 W zářivky jsou na tom podstatně lépe, ale přesto se LEDkám nevyrovnají. Při ceně 130 Kč za kus a maximální životnosti kolem 8 000 hodin spotřebují za 50 000 hodin provozu 500 kWh hodin. Při výše uvedené ceně 5 Kč/kWh jde o 4 500 Kč. Během této doby budete muset úsporku vyměnit minimálně 6 x. Výsledná cena tak naroste na 5 280 Kč.

Provozní náklady úsporné LED žárovky

Jak je to tedy s LED žárovkami? Cena kvalitní úsporné žárovky s životností cca 50 000 hodin se v současné době pohybuje kolem 400 Kč. Náklady na svícení, včetně pořizovací ceny LED žárovky, vychází na 2 900 Kč.

S ohledem na stále příznivější ceny kvalitních LED žárovek se může výše úspory vyšplhat ještě o něco výše. Oproti úsporné žárovce ušetříte za celou dobu životnosti zdroje více než 40 % celkových nákladů a oproti klasické žárovce zhruba 90 % nákladů. Stále vám pořizovací cena připadá příliš vysoká? V tom případě si výši úspory vynásobte počtem světelných zdrojů ve vaší domácnosti a budete mít jasno.

Vchodové dveře na míru

Odolné plastové vchodové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Odborná montáž oken

Potřebujete odbornou montáž plastových oken? Obraťte se na českou firmu Oknoplastik.

Pro krásnější bydlení

V e-shopu interie.cz pořídíte moderní záclony, závěsy i další bytový textil za akční ceny!

Nepřehlédněte!

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.