Jak na správnou hygienu na pracovišti

Obsah článku:
 1. Hygiena rukou
 2. Sušení rukou
Péče o zdraví a pohodu zaměstnanců a návštěvníků vaší kanceláře je zásadní pro dlouhodobý úspěch. Sdílené kancelářské prostory jsou spojené s potřebou sdílet v rámci kanceláře i hygienu, proto byste měli zajistit správné vybavení, s nímž lze v kanceláři zavést vysoké hygienické standardy. V tomto článku se dočtete, jak na to.

Hygiena rukou

V kanceláři se dotýkáme celé řady povrchů, proto je důležité dodržovat nejen v „době covidové” správnou hygienu rukou. Měli bychom si po celý den často a řádně umývat ruce, zejména však po kýchnutí, před přípravou jídla, po jídle a po použití toalety. K dispozici by měli být čisté a vybavené prostory pro mytí rukou, zásobník na papírové ručníky, dezinfekční prostředek na ruce. Minimalizujeme tak riziko šíření bakterií. Hygienu rukou můžete ve své kanceláři podpořit několika způsoby, které zahrnují i umístění informačních plakátů v blízkosti umyvadel, toalet a jiných oblastí, které lidé často navštěvují. Správné mytí rukou je jedním z nejúčinnějších způsobů prevence řady virových onemocnění jako je chřipka nebo koronavirus. Jaký je tedy správný postup při mytí rukou?
 1. Ruce navlhčete pod tekoucí vodou.
 2. Naneste dostatečné množství mýdla do dlaně.
 3. Třete krouživým pohybem ruce dlaněmi k sobě.
 4. Pravou rukou třete hřbet levé ruky. Zajíždějte přitom prsty mezi prsty druhé ruky. Stejný postup opakujte s druhou rukou.
 5. Třete ruce dlaní o dlaň se zaklesnutými prsty (dlaněmi k sobě).
 6. Zaklesněte o sebe ohnuté prsty obou rukou a třete hřbety prstů o dlaň druhé ruky.
 7. Levý palec třete sevřenou dlaní pravé ruky. Pak ruce vyměňte.
 8. Třete krouživými pohyby dlaň levé ruky sevřenými prsty pravé ruky. Postup opakujte s druhou rukou.
 9. Levou rukou sevřete zápěstí pravé ruky a umývejte krouživým pohybem. Ruce prohoďte.
 10. Ruce důkladně opláchněte pod tekoucí vodou. Tekoucí vodu zastavujte tak, abyste se nedotkli kohoutku. Můžete si pomoci papírovým ručníkem.
 11. Ruce pečlivě osušte. Nejlépe jednorázovým papírovým ručníkem.

Sušení rukou

Málokdo ví, že vedle mytí rukou je pro jejich hygienu důležité i jejich vysušení. Říká se, že nejhygieničtějším způsobem sušení je použití vysoušečů, které jsou na toaletách běžné. Opak je ale pravdou. Ve skutečnosti mohou zvýšit množství bakterií na rukou. Vnitřní části vysoušečů jsou vlhké, což znamená, že jsou dokonalým prostředím, ve kterém mohou bakterie přežívat. Vzduch, který proudí z vysoušeče, může obsahovat bakterie, které vám přistanou přímo na rukou. Stejně živným prostředím pro bakterie jsou textilní ručníky.

Publikováno: 20. 07. 2021

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Adam