Domácí mazlíčci

Jak správně pečovat o zuby psa?

Nedílnou součástí péče o psa je i péče o jeho zuby a dásně. Pokud jste ji doposud zanedbávali, máte nejvyšší čas na nápravu. Vězte, že je to právě správná péče o zuby, která se podílí na celkovém zdravotním stavu a tedy i spokojenosti zvířete. V následujících řádcích vám prozradíme, jak postupovat.

Jak vzniká zubní plak a k čemu může vést?

Poměrně častým jevem je výskyt zubního plaku, který způsobují sliny, bílkoviny, bakterie a zbytky jídla. Není-li plak průběžně odstraňován, dojde k jeho nahromadění a následné přeměně na zubní kámen podél linie dásní. Pes nevnímá přítomnost zubního kamene nijak komfortně a mimo to může vést ke vzniku zánětů a paradentózy.

Ohroženi jsou především starší psi, kteří jsou náchylnější na infekce a vypadávání zubů. Nezřídka se stává, že se bakterie dostanou do krevního oběhu a poté i do plic, ledvin, jater a srdce. Budete-li však o zuby svého svěřence svědomitě pečovat již od útlého věku, postaráte se o prevenci před onemocněními a výsledkem bude zdravý a spokojený pes.

Případné problémy objeví veterinář při pravidelné kontrole, ale můžete je poznat i vy podle obtíží při jídle, oteklých a krvácejících dásní, zkaženého dechu či žlutohnědých nánosů zubního kamene na okraji dásní.

Jak čistit psovi zuby a lze to i jinak než kartáčkem?

Co se týče samotné péče o zuby, není nijak složitá. Na trhu jsou k mání speciální zubní kartáčky pro psy a samozřejmě i zubní pasty pro psy. Začnete-li s čištěním již u štěněte, rychle si na kartáček zvykne. To ovšem neznamená, že si časem nezvykne a ni starší pes. Možná jen budete potřebovat více trpělivosti. Čistěte krouživým pohybem a zaměřte se na oblasti, kde dáseň přechází v zuby. Uvolněný plak na závěr odstraníte svislými pohyby směrem dovnitř tlamy.

Špatnou volbou nejsou ani speciální krmiva a psí odměny. I ty se podílí na eliminaci plaku a slouží jako prevence před vznikem periodontálního onemocnění. Všechny chovatelské potřeby nejen pro dentální hygienu seženete na www.mujmazlik.cz.

Vchodové dveře na míru

Odolné plastové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Česká dřevěná okna

Nechte si vyrobit moderní dřevěná okna na míru vašeho domova.

Pro krásnější bydlení

V e-shopu interie.cz pořídíte moderní záclony, závěsy i další bytový textil za akční ceny!

Nepřehlédněte!

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.