Šetřit elektřinu se dá i během praní

Praní na valše už dnes není tak moderní jako v devatenáctém století. Jednak je to pracné, jednak velice neefektivní. Ovšem ani automatická pračka nemusí hned znamenat kdovíjak velkou výhru. Hlavně starší modely totiž mohou být energeticky hodně náročné, což se pak z logiky věci projeví na celkovém vyúčtování.

Úsporné praní

Pračky jsou elektrospotřebiče a jako takové je potřeba je udržovat v chodu dostatečným množstvím elektrické energie. Dost ale záleží, kolik si toho takový přístroj skutečně vezme. Dříve vyrobené verze jsou v tomto ohledu daleko horší než absolutní novinky. Proto by každý, komu doma slouží pračka třeba i více než deset let, měl přemýšlet o její výměně. A vůbec nevadí, že krom velké žravosti je jinak úplně v pohodě. Spotřeba je v dnešní době vysokých cen energií alfou a omegou u každého přístroje. A pračky samozřejmě neznamenají žádnou výjimku. S moderním úsporným modelem se dá ušetřit během jediného roku klidně i několik tisícovek, což rozhodně není málo. Je zde však jeden drobný problém, a sice cena. Takovéto pračky jsou totiž dražší než standard. Nicméně i tak se jejich koupě nakonec vyplatí. Hodně se dá ušetřit také racionálním praním. To znamená neprat pouze pár věcí, ale počkat si, až se toho nahromadí více. V rodinách s více dětmi je takovýto přístup víceméně nezbytný. V opačném případě by musela jet pračka od rána do večera.

Je sušička nezbytná?

Mimo pračky jsou v domácnostech běžné i sušičky. Není ovšem zbytečné mít doma dalšího žrouta energie? Rozhodně ne. Sušení prádla v bytě nepatří zrovna mezi racionální činnosti, jelikož se tak zvyšuje vlhkost, která přitahuje plíseň. Tomu je právě možné zabránit pomocí sušičky. Ta navíc nemusí mít podobu samostatného přístroje. Je možné si běžně pořídit kombinovanou pračku, jejíž součástí už sušička je.

Publikováno: 11. 10. 2022

Kategorie: Ostatní

Autor: Adam