Na co si české domácnosti půjčují nejčastěji? Na elektroniku a vybavení bytu

Statistiky hovoří jasně: Většina české populace se půjček neobává. Češi si naopak půjčují více než v minulosti, což dokládá fakt, že celkový objem sjednaných úvěru meziročně stoupl o patnáct miliard. Jaké jsou důvody, které našince ženou finančním závazkům, a jakým nabídkám dávají přednost? Z letošní analýzy České bankovní asociace (ČBA) vyplynulo, že 20 % Čechů splácí minimálně jednu půjčku. Nejčastěji se zadlužujeme kvůli elektronice a vybavení bytu. Zájem je také o peníze před výplatou, financování vozidel a motocyklů. Na opačné straně žebříčku stojí zážitky a dovolené – ty si drtivá většina národa platí z vlastní kapsy. Podle odborníků zájem o úvěry vzrostl především díky pozitivnímu vývoji národní ekonomiky. Lidé jednoduše mají z čeho splácet.

Podle jakých kritérií Češi vybírají úvěry?

Spousta našinců neodolá především akcím, které se nesou v duchu velmi nízkých úroků. Mnohé finanční instituce proto lákají na nulovou nebo zanedbatelnou sazbu, ale jen okrajově se zmiňují o dalších nákladech. Kvůli nenápadným poplatkům přitom může RPSN (roční procentní sazba nákladů), a tedy i celková splatná částka výrazně narůst. Zájemci o půjčku by proto neměli jednat ukvapeně a raději si o produktu zjistit všechny důležité informace - třeba na www.navigatoruveru.cz, případně v této recenzi nejlepších nebankovních úvěrů. Na druhou stranu nelze tvrdit, že bezúročná půjčka neexistuje. Některé instituce ji skutečně nabízí – klienti, kteří dodrží jasně stanovená pravidla, ve finále nezaplatí ani o korunu více. Se zajímavou nabídkou se vytasila například mBank, a to ve výši od 10 do 40 tisíc Kč. Podle ředitele divize úvěrových produktů Martina Podoláka jde o způsob, jak si mohou lidé vyzkoušet, co obnáší pravidelná úhrada splátek, a samozřejmě i to, zda jim vyhovuje úvěr u mBank.

Strach z úvěrů u nás nepanuje

Zdaleka nejvíce žadatelů o úvěr pochází ze skupiny mladších lidí s nižším vzděláním, kteří ještě nestačili ušetřit potřebnou částku a nechtějí čekat. Ze splátek obavy nemají a oceňují jednoduchost i transparentnost transakce. O slevy na úrocích se pak více zajímají muži. Pokud výše splátky nepřesahuje pětinu celkového příjmu domácnosti, považují úvěr za bezpečný.

Publikováno: 13. 11. 2019

Kategorie: Finance

Autor: Adam