Finance

Na co si české domácnosti půjčují nejčastěji? Na elektroniku a vybavení bytu

Statistiky hovoří jasně: Většina české populace se půjček neobává. Češi si naopak půjčují více než v minulosti, což dokládá fakt, že celkový objem sjednaných úvěru meziročně stoupl o patnáct miliard. Jaké jsou důvody, které našince ženou finančním závazkům, a jakým nabídkám dávají přednost?

Z letošní analýzy České bankovní asociace (ČBA) vyplynulo, že 20 % Čechů splácí minimálně jednu půjčku. Nejčastěji se zadlužujeme kvůli elektronice a vybavení bytu. Zájem je také o peníze před výplatou, financování vozidel a motocyklů. Na opačné straně žebříčku stojí zážitky a dovolené – ty si drtivá většina národa platí z vlastní kapsy. Podle odborníků zájem o úvěry vzrostl především díky pozitivnímu vývoji národní ekonomiky. Lidé jednoduše mají z čeho splácet.

Podle jakých kritérií Češi vybírají úvěry?

Spousta našinců neodolá především akcím, které se nesou v duchu velmi nízkých úroků. Mnohé finanční instituce proto lákají na nulovou nebo zanedbatelnou sazbu, ale jen okrajově se zmiňují o dalších nákladech. Kvůli nenápadným poplatkům přitom může RPSN (roční procentní sazba nákladů), a tedy i celková splatná částka výrazně narůst. Zájemci o půjčku by proto neměli jednat ukvapeně a raději si o produktu zjistit všechny důležité informace – třeba na www.navigatoruveru.cz, případně v této recenzi nejlepších nebankovních úvěrů.

Na druhou stranu nelze tvrdit, že bezúročná půjčka neexistuje. Některé instituce ji skutečně nabízí – klienti, kteří dodrží jasně stanovená pravidla, ve finále nezaplatí ani o korunu více. Se zajímavou nabídkou se vytasila například mBank, a to ve výši od 10 do 40 tisíc Kč. Podle ředitele divize úvěrových produktů Martina Podoláka jde o způsob, jak si mohou lidé vyzkoušet, co obnáší pravidelná úhrada splátek, a samozřejmě i to, zda jim vyhovuje úvěr u mBank.

Strach z úvěrů u nás nepanuje

Zdaleka nejvíce žadatelů o úvěr pochází ze skupiny mladších lidí s nižším vzděláním, kteří ještě nestačili ušetřit potřebnou částku a nechtějí čekat. Ze splátek obavy nemají a oceňují jednoduchost i transparentnost transakce. O slevy na úrocích se pak více zajímají muži. Pokud výše splátky nepřesahuje pětinu celkového příjmu domácnosti, považují úvěr za bezpečný.

Vchodové dveře na míru

Odolné plastové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Česká dřevěná okna

Nechte si vyrobit moderní dřevěná okna na míru vašeho domova.

Pro krásnější bydlení

V e-shopu interie.cz pořídíte moderní záclony, závěsy i další bytový textil za akční ceny!

Nepřehlédněte!

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.