Jak šetrně vyčistit fasádu a jiné povrchy?

Jednou to přijít muselo aneb žádný povrch, byť velmi odolný, nevydrží věčně. Ocelovou konstrukci pokryje koroze, beton se začne drolit a na fasádě se objeví mapa k plísňovému pokladu. Nezbývá, než se s tím smířit, anebo se pustit do rekonstrukce. A my vám dnes prozradíme, jaké metody se k obnově a čištění povrchů využívají.

Sanace zdiva tryskáním

Metoda sanace zdiva tryskáním je založena na tryskání proudu velmi jemných částic (tzv. abrazivo) přímo na postižený povrch. Ten je velmi šetrně zbaven starého nátěru, ale také zbytků malty, betonu a dalších stavebních materiálů a je na něj možné aplikovat nátěrovou hmotu nebo omítku. Tento způsob se velmi často využívá také k čištění fasád od graffiti.

Tryskání za sucha i za mokra

Čištění fasády má v praxi dvě rozličné podoby a probíhá za sucha i za mokra. V případě mokrého tryskání je abrazivo stříkáno vodou a suché pomocí vzduchu. Obě metody mají své přednosti, nicméně tryskání pískem za sucha je vhodnější do obydlených městských částí, protože díky možnosti elektronického nastavení (u sofistikovanějších přístrojů) lze snížit prašnost až o 95 %. Navíc není nutné kompresor napojit na externí média či stavět pomocné konstrukce. Tryskání za sucha se využívá v exteriérech a je ideální metodou čištění zdiva také uvnitř budov.

Proč je čištění fasády tryskáním tak populární?

Na tuto otázku jsme již v podstatě odpověděli výše. Existují i jiné způsoby čištění fasád, nicméně je to právě tryskání pískem, které všechny ostatní technologické postupy překonává snad ve všech ohledech. Jde o fyzicky nenáročnou činnost, která se obejde bez agresivních chemických látek a navíc není omezena takřka žádným typem povrchu. Tip na závěr: O čištění fasád tryskáním ví své odborníci ze společnosti AXIOM REAL s.r.o., kteří používají moderní systém Torbo. Mají letité zkušenosti s aplikací speciálních nátěrů a podíleli se i na rekonstrukcích významných staveb. S čištěním fasády nebo odstraněním graffiti rádi pomohou i vám! Podívejte se, jak čištění tryskáním vypadá v praxi:
[embedplusvideo height="350" width="450" editlink="http://bit.ly/1x5fBPc" standard="http://www.youtube.com/v/ZHh_y1_Sl0A?fs=1" vars="ytid=ZHh_y1_Sl0A&width=450&height=350&start=&stop=&rs=w&hd=0&autoplay=0&react=1&chapters=&notes=" id="ep8270" /]

Publikováno: 03. 06. 2014

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Adam

Tagy: jak čistit fasádu | tryskání pískování