Z OSB desek postavíte i pevnost
Pojem OSB deska už pravděpodobně někde slyšel každý a i ti méně znalí tuší, že mají co dělat se stavebnictvím. Ano, OSB je skutečně zkratka pro Oriented Strand Board, tedy plošně lisované desky. Málokdo však tuší, jaké jsou jejich vlastnosti a jak široké jsou možnosti jejich využití. Mezi jejich největší přednosti patří pevnost a tuhu. Vyrábí se ve velkých formátech, bez mnoha spojů, čímž je zaručeny malé tepelné a akustické ztráty. Vynikají dobrým tepelným odporem, odolností proti rázům, vibracím a požáru a používají se na podbití střechy a karmin, jako obklady stěn, do podlah, přístřešků a pergol či jako bednění.
Jak je to s odolností proti vodě?
OSB desky se vyrábí v několika různých variantách, které mají rozličnou odolnost proti vlhkosti. Ty nejméně odolné nesou označení OSB 2, nejodolnější jsou označovány jako OSB 4. Představa, že jsou desky odolné i proti vodě, je mylná. Odolností se rozumí vlhkost vzduchu a to pouze na stanovenou dobu, kterou charakterizuje norma. O přímý kontakt s vodou opravdu nejde. Vystavíme-li desku na déšť, případně ji polijeme vodou, může se nám na první pohled jevit, že se s ní nic nestalo. Ochrana proti vodě a nadměrné vlhkosti je však nutná – po čase se vliv vody projeví rovnoměrně po celé ploše a v řezných hranách, které začnou bobtnat.
Lze je využít i venku?
Podle normy EN 13986 jsou OSB desky určeny pro použití ve vnitřním prostředí. Mezi vnitřním a vnějším prostředím však panuje rozdíl pouze ve vlhkosti vzduchu. Zabezpečíte-li desky tak, aby nepřišly do přímého styku s vodou (např. podbitím otevřeného střešního prostoru, podbitím přesahu střech atd.), můžete je využít i venku. Zdaleka nejvhodnější jsou OSB desky třídy N3, které se do vlhkého prostředí hodí mnohem více, než ostatní typy desek. Nyní již základní pojmy a možnosti využití desek znáte a je jen na vás, jak je využijete v praxi.
Publikováno: 28. 08. 2012
Kategorie: Stavba a rekonstrukce