Nepodceňujte sílu dveřního kování. Vhodně zvolené dá interiéru šmrnc!

Zřejmě vás nemusíme přesvědčovat o tom, že na detailech záleží. V případě zařizování bydlení o tom nemůže být pochyb. Bez vkusných dekorací by v interiéru nikdy nemohla zavládnout ta správná atmosféra. Jenomže o existenci některých prvků často nemáme ani ponětí a proto sáhnete po prvním kousku, který se nám připlete do cesty. Příkladem budiž dveřní kování – jestlipak jste při výběru nových dveří věnovali dost času také jemu? Možná nemáte ani ponětí, jak netušené možnosti daný sortiment skýtá. V současné době si můžeme vybírat z opravdu širokého spektra dveřních kování. Tak proč nechytit příležitost za pačesy a nevybrat model, který umocní celkový dojem dveří? Takový, který bude perfektně korespondovat s dalšími detaily a nastolí dokonalou harmonii. Zní to hezky, co vy na to? Jenomže to samé platí i obráceně. Nevhodně zvolené kování může nastolit chaos. Buďme však trochu konkrétnější. Připravili jsme pro vás několik praktických rad, které byste si měli vzít k srdci. Prozradíme vám, jak při výběru nešlápnout vedle! klika

Klasika, nebo trendy design?

Připravte se na pořádnou smršť různorodých designových zpracování. Stačí se porozhlédnout u některého ze specializovaných prodejců (např. kliky ke dveřím na www.kovani-cobra.cz) a nebudete vědět, do které z kategorií zabrousit dříve. Ale teď vážně. K mání je skutečně mnoho druhů a na své si přijde opravdu každý. Minimalismus, klasika, pestré zdobení... Nezdráháte-li se investovat větší částku, vyberte si kování, na které se rádi podíváte i po delší době. Nechceme vás odrazovat od horkých novinek, které v segmentu interiérových prvků momentálně panují, nicméně je třeba si uvědomit, že trendy přichází a zase odchází. Předpokládáme, že dveře, jakožto i kliky a kování, nebudete pravidelně měnit. Berte proto ohled na to, aby byly koukatelné i za pět, deset či více let. Dveřní kování lze rozdělit dle typu na štítové a rozetové. V případě štítového kování jsou otvory na kliku a zámek umístěny na jediném dílu, kdežto u rozetového kování jsou prvky rozděleny do dvou samostatných částí.

Jak je to s materiály?

Dveřní kování se neliší jen designovým zpracováním, ale také materiály, ze kterých se vyrábí. Momentálně jde především o hliník a nerez, ale v „kurzu“ jsou i kované varianty. Hliník se používá výhradně v interiérech, především pak v bytech a domech. Hliníkové kliky jsou cenově dostupné, ale na druhou stranu méně odolné než nerez. Na ten natrefíte i na frekventovanějších místech, kde si lidé takříkajíc podávají kliku z ruky do ruky. A co se týče kovaného kování, je jako stvořené do dobových interiérů a exteriérů.

Zabezpečte svůj domov před nezvanými hosty

Na závěr věnujeme pár řádků bezpečnosti. Zatímco při výběru interiérového kování klademe důraz na estetice, vstupní dveře opatřete bezpečnostním kováním. bezpečnostní kování Bezpečnostní kování chrání zámek a cylindrickou vložku před násilným otevřením – odolá odvrtání, vyhmatání, vytržení a dalším způsobům manipulace. V praxi se dělí do tří bezpečnostních úrovní, které jsou specifikovány normou ČSN P ENV 1627. Vybrat si můžete mezi třemi základními typy:
  • klika/klika
  • klika/madlo
  • klika/koule
Vybírejte dle vytížení daných dveří. Pro dveře, které se velmi často otvírají, je vhodná varianta klika/klika. Vybrané bezpečnostní kování musí být opatřeno certifikovanými atesty. Pozor: Nezaměňujte ochranné a bezpečnostní kování. Ochranné kování nemá bezpečnostní atesty a pro zabezpečení vstupních dveří proto není příliš vhodné.

Publikováno: 26. 12. 2014

Kategorie: Interiér

Autor: Adam

Tagy: bezpečnostní kování | dveřní kování | kliky ke dveřím