Zahrada a rostliny

Víte, že některé rostliny spolu v jednom skleníku nevydrží?

Že by byly rostliny jako lidé? Zkušení pěstitelé moc dobře ví, že některé duhy se vzájemně nesnáší s jinými a dávají to pořádně najevo. Rostou pomalu, příliš nekvetou, jsou náchylnější k nemocem a někdy dokonce uhynou. A to i navzdory hnojení a prostřídání míst. Pokud řešíte obdobnou situaci a nepomohla ani výměna zeminy, pravděpodobně jste vedle sebe zasadili nevhodnou kombinaci rostlin.

Důvod, proč se některé rostliny nesnáší, je prostý. Zelenina i květiny vydechují do vzduchu různé látky a zároveň zanechávají v půdě osobité stopy, které na ostatní obyvatele téhož skleníku působí. Neúspěchu lze do jisté míry zamezit střídáním plodin, ale nejlepší cestou je pěstování vhodné kombinace rostlin.

Jak je to s mrkví a petrželí?

Mrkvi je to jedno. Daří se jí v pařeništi po libovolné plodině. Můžete ji pěstovat na jednom záhonu společně s cibulí, pórkem, česnekem… A nevadí ji ani ředkev nebo hrášek. Oproti tomu petržel nemá ráda salát. Velmi dobře se jí daří vedle rajčat.

A co rajčata a papriky?

Spousta mýtů se traduje o společenství rajčat a paprik. Pokud jste se někde dočetli, že se nesnesou, buďte v klidu – paprika toho snese hodně a přítomnost rajčat jí vůbec nevadí. Rajčata by však neměla být s okurkami a špatně snáší i brambory, hrách a tykve. Růstu a chuti rajčat zase svědčí bazalka.

Okurkám se jen tak nezavděčíte

Co se týče okurek, ve skleníku je rozhodně nepěstujte společně s rajčaty, bramborami a kupodivu ani s ředkvičkami. Jako sousedy můžete zvolit hrášek, pažitku, česnek, cibuli, kopr nebo pórek- Nevadí jim ani červená řepa a košťáloviny.

Na závěr jeden praktický tip – pokud vaše rostliny neprospívají, možná jste jim zkrátka nezařídili ideální prostředí. Perfektním řešením jsou polykarbonátové skleníky od tradičního českého výrobce – firmy Korbel. Výrobní společnost má s montáží a výrobou skleníků více než 20 zkušeností a realizovala několik tisíc skleníků. Další informace najdete na www.firmakorbel.cz.

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Nová plastová okna

Potřebujete nová okna na míru? Přesná výroba plastových oken od Oknoplastik vám je zajistí.

Vchodové dveře na míru

Odolné plastové vchodové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Atraktivní bydlení v Praze

Vybíráte si nové bydlení? Prohlédněte si připravované novostavby Praha 6 od Finepu.

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.