Víte, že některé rostliny spolu v jednom skleníku nevydrží?
Že by byly rostliny jako lidé? Zkušení pěstitelé moc dobře ví, že některé duhy se vzájemně nesnáší s jinými a dávají to pořádně najevo. Rostou pomalu, příliš nekvetou, jsou náchylnější k nemocem a někdy dokonce uhynou. A to i navzdory hnojení a prostřídání míst. Pokud řešíte obdobnou situaci a nepomohla ani výměna zeminy, pravděpodobně jste vedle sebe zasadili nevhodnou kombinaci rostlin.
Důvod, proč se některé rostliny nesnáší, je prostý. Zelenina i květiny vydechují do vzduchu různé látky a zároveň zanechávají v půdě osobité stopy, které na ostatní obyvatele téhož skleníku působí. Neúspěchu lze do jisté míry zamezit střídáním plodin, ale nejlepší cestou je pěstování vhodné kombinace rostlin.
Jak je to s mrkví a petrželí?
Mrkvi je to jedno. Daří se jí v pařeništi po libovolné plodině. Můžete ji pěstovat na jednom záhonu společně s cibulí, pórkem, česnekem… A nevadí ji ani ředkev nebo hrášek. Oproti tomu petržel nemá ráda salát. Velmi dobře se jí daří vedle rajčat.A co rajčata a papriky?
Spousta mýtů se traduje o společenství rajčat a paprik. Pokud jste se někde dočetli, že se nesnesou, buďte v klidu – paprika toho snese hodně a přítomnost rajčat jí vůbec nevadí. Rajčata by však neměla být s okurkami a špatně snáší i brambory, hrách a tykve. Růstu a chuti rajčat zase svědčí bazalka.Okurkám se jen tak nezavděčíte
Co se týče okurek, ve skleníku je rozhodně nepěstujte společně s rajčaty, bramborami a kupodivu ani s ředkvičkami. Jako sousedy můžete zvolit hrášek, pažitku, česnek, cibuli, kopr nebo pórek- Nevadí jim ani červená řepa a košťáloviny. Na závěr jeden praktický tip – pokud vaše rostliny neprospívají, možná jste jim zkrátka nezařídili ideální prostředí. Perfektním řešením jsou polykarbonátové skleníky od tradičního českého výrobce – firmy Korbel. Výrobní společnost má s montáží a výrobou skleníků více než 20 zkušeností a realizovala několik tisíc skleníků. Další informace najdete na www.firmakorbel.cz.Publikováno: 25. 04. 2016
Kategorie: Zahrada