Zahrada a rostliny

Víte, že některé rostliny spolu v jednom skleníku nevydrží?

Že by byly rostliny jako lidé? Zkušení pěstitelé moc dobře ví, že některé duhy se vzájemně nesnáší s jinými a dávají to pořádně najevo. Rostou pomalu, příliš nekvetou, jsou náchylnější k nemocem a někdy dokonce uhynou. A to i navzdory hnojení a prostřídání míst. Pokud řešíte obdobnou situaci a nepomohla ani výměna zeminy, pravděpodobně jste vedle sebe zasadili nevhodnou kombinaci rostlin.

Důvod, proč se některé rostliny nesnáší, je prostý. Zelenina i květiny vydechují do vzduchu různé látky a zároveň zanechávají v půdě osobité stopy, které na ostatní obyvatele téhož skleníku působí. Neúspěchu lze do jisté míry zamezit střídáním plodin, ale nejlepší cestou je pěstování vhodné kombinace rostlin.

Jak je to s mrkví a petrželí?

Mrkvi je to jedno. Daří se jí v pařeništi po libovolné plodině. Můžete ji pěstovat na jednom záhonu společně s cibulí, pórkem, česnekem… A nevadí ji ani ředkev nebo hrášek. Oproti tomu petržel nemá ráda salát. Velmi dobře se jí daří vedle rajčat.

A co rajčata a papriky?

Spousta mýtů se traduje o společenství rajčat a paprik. Pokud jste se někde dočetli, že se nesnesou, buďte v klidu – paprika toho snese hodně a přítomnost rajčat jí vůbec nevadí. Rajčata by však neměla být s okurkami a špatně snáší i brambory, hrách a tykve. Růstu a chuti rajčat zase svědčí bazalka.

Okurkám se jen tak nezavděčíte

Co se týče okurek, ve skleníku je rozhodně nepěstujte společně s rajčaty, bramborami a kupodivu ani s ředkvičkami. Jako sousedy můžete zvolit hrášek, pažitku, česnek, cibuli, kopr nebo pórek- Nevadí jim ani červená řepa a košťáloviny.

Na závěr jeden praktický tip – pokud vaše rostliny neprospívají, možná jste jim zkrátka nezařídili ideální prostředí. Perfektním řešením jsou polykarbonátové skleníky od tradičního českého výrobce – firmy Korbel. Výrobní společnost má s montáží a výrobou skleníků více než 20 zkušeností a realizovala několik tisíc skleníků. Další informace najdete na www.firmakorbel.cz.

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Česká dřevěná okna

Nechte si vyrobit moderní dřevěná okna na míru vašeho domova.

Pro krásnější bydlení

V e-shopu interie.cz pořídíte moderní záclony, závěsy i další bytový textil za akční ceny!

Vchodové dveře na míru

Odolné plastové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.