Starší byt, nebo novostavbu? Dilema, které je třeba včas vyřešit

Rozhodli jste se, že definitivně opustíte stávající adresu a splníte si sen o vlastním bydlení? Pokud ve vašem hledáčku ulpěla Praha, budete muset učinit ještě další důležité rozhodnutí. Přestěhujete se do novostavby, nebo staršího bytu? Obě varianty mají svá pro i proti, nicméně po důkladné úvaze nakonec dojdete k názoru, že novostavba, jejíž podobu můžete během výstavby ovlivnit, vyhrává na „celé čáře“. Dalším pádným argumentem budiž výrazně nižší náklady související se společným fondem opravu.

Novostavby jsou výhodnější, i když to tak na první pohled nemusí vypadat

Chcete objektivní doporučení? V tom případě se na otázku, zda je lepší bydlení v Praze v novostavbě nebo ve starším bytu, zeptejte odborníků. Většina z nich vám doporučí nové byty v Praze, které vznikají pod taktovkou zkušených developerů. Nebudete se muset zabývat úpravami a rekonstrukcí a navíc dostanete dvouletou záruku na jakékoliv závady. Renomovaní developeři většinou záruku prodlužují i na mnohem delší období. Do novostavby se nastěhujete, vybavíte si ji a budete bydlet. Starší byt vám spolyká spoustu času, energie, nervů a ve finále i více peněz. byty-v-novostavbach

Nenechte se zmást nižší počáteční investicí

Když jsou výhody novostavby tak zřejmé, proč se stále spousta lidí přiklání pro starší byty? Důvodem je nižší pořizovací cena, která je ovšem matoucí. Chcete-li, aby starší byt vypadal podle vašich představ, nevyhnete se nákladným úpravám. Výsledná cena se nakonec vyšplhá velmi vysoko. Pokud si však většinu stavebních úprav plánujete provést svépomocí, máte na práci čas a sílu, pak by pro vás mohl být starší být ideálním řešením. Počítejte však s tím, že si starší byt vyžádá určité investice i v budoucnu. O nový byt se nebudete muset starat velmi dlouho. Mimo jiné ušetříte také za energie – novostavby se chlubí nízkou energetickou náročností a výdaje za elektřinu a teplo bývají nižší.

Publikováno: 08. 02. 2015

Kategorie: Reality

Autor: Adam

Tagy: starší byt nebo novostavba