Zahrada a rostliny

Udělejte si radost zahradním domkem nebo altánem

AltánekTaké vás příchod jara přinutil k přemýšlení nad tím, jakým způsobem letos zvelebíte zahrádku? Pokud jste již dokončili všechny terénní úpravy, vykopali studnu či postavili jezírko a udělali dalších tisíc nezbytných věcí, udělejte tentokrát něco pro sebe a postavte si altánek nebo zahradní domek. Nebo rovnou obojí. Stavba není nijak složitá a lehce ji zvládnete svépomocí. Výsledek bude stát za to – pozvedne celkovou estetiku exteriéru a poskytne vám perfektní zázemí pro odpolední relaxaci na zahrádce. V případě zahradního domku pak užitečný prostor na nářadí a zahradní techniku. Alespoň budete mít mnohem více místa v garáži. Poradíme vám, jak na to!

Způsobů, jak postavit altán nebo zahradní domek, je hned několik a záleží na vašich individuálních požadavcích. Chcete-li, aby stavba vydržela víc než jen několik sezon, budete muset sáhnout po kvalitních materiálech. Prim hraje dřevo, ale fanoušci secesního stylu nedají dopustit na kov, který jde ruku v ruce s novými konstrukčními i designovými možnostmi. Kov je zajímavý zejména v případě altánu, kde umožňuje dosáhnout přesného kruhového půdorysu a jemných výpletů, které ze dřeva vyrobit nelze.

Zatímco v případě zahradního domku je půdorys jasný (většinou čtvercový nebo obdélníkový), v případě altánu můžete popustit uzdu fantazii – oblíbený je nejen kruhový, ale i šesti nebo osmihranný tvar. Ať už se však rozhodnete jakkoliv, nevyhnete se důkladnému zarovnání podloží. Není totiž nic horšího, než na pohled krásná stavba s nerovnou podlahou.

U vzhledu stavby ještě na chvíli zůstaneme. Mějte na paměti, že by měla korespondovat se zbytkem zahrady a nenarušovat celkový dojem. Altán by ovšem měl být jakousi dominantou a proto ho situujte co možná nejdál od domu. Podle architektů je ideální konec kompoziční linie zahrady, nebo odlehlejší místo někde na konci pozemku. Jsou však i tací, kteří se přiklání k asymetrickému umístění.

Nechcete-li si se stavbou altánu či zahradního domku lámat hlavu, nabízí se alternativa v podobě hotových sestav. Realizace těchto zahradních staveb je ještě jednodušší a rychlejší a obejdete se bez stavebního povolení. Zahradní altány jsou k mání v mnoha variantách, které uspokojí i ty náročnější z vás. Mějte však na paměti, že ty nejlevnější kousky příliš dlouho nevydrží a nehodláte-li napřesrok kupovat nový, raději vybírejte mezi kvalitnějšími stavbami.

Vchodové dveře na míru

Odolné plastové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Česká dřevěná okna

Nechte si vyrobit moderní dřevěná okna na míru vašeho domova.

Pro krásnější bydlení

V e-shopu interie.cz pořídíte moderní záclony, závěsy i další bytový textil za akční ceny!

Nepřehlédněte!

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.