Tepelné čerpadlo v zimě hřeje, v létě chladí nebo ohřeje vodu v bazénu

Tepelné čerpadlo spousta lidí vnímá jako energeticky úsporný způsob vytápění. Většina z nich však neví, že v létě může posloužit také místo klimatizace nebo pro ohřívání vody v bazénu. S touto informací už se z tepelného čerpadla stává skutečně zajímavé environmentálně šetrné zařízení! Tepelná čerpadla mohou sloužit k vytápění domu a ohřívání vody, ale také nahradit klimatizační jednotku. Nad tím, k čemu všemu ho budete chtít využívat, je každopádně dobré zapřemýšlet už ve chvíli, kdy ho pořizujete. Možná si budete muset připlatit za některé příslušenství, ale ve finále ušetříte, protože nebude třeba kupovat samostatnou klimatizaci či ohřev pro bazén.

Tepelná čerpadla jako klimatizace

Co se týče chlazení, tepelné čerpadlo může pracovat ve dvou režimech. Tím prvním je pasivní režim chlazení, který je sice méně efektivní, ale levnější. V provozu je jen čerpadlo, a tak nemusíte napájet celé zařízení. Teplo se odebírá z místností a odvádí se do země či podzemní vody. Nejlépe takto fungují tepelná čerpadla země-voda. Druhou variantou je aktivní režim chlazení, který spočívá v podstatě v reverzním chodu tepelného čerpadla. V provozu je jak čerpadlo, tak kompresor a kondenzátor. Vše funguje naopak, čerpadlo nepřivádí teplo k vám domů, ale naopak ho odvádí z obytného prostoru. V aktivním režimu dokáže čerpadlo vzduch více zchladit, ale za jeho provoz si připlatíte. Výkon chlazení se však odvíjí rovněž od typu tepelného čerpadla, velikosti místností apod.

Tepelná čerpadla pro ohřev bazénu

V létě se netopí, a tak není kapacita tepelného čerpadla plně využitá. Pokud doma máte bazén, je možné teplo využívat tam. Není nutné na to obětovat celou kapacitu čerpadla. Samozřejmě je plně možné souběžně vytápět dům a ohřívat bazén, ohřívat bazén a vířivku nebo dva bazény s odlišnou teplotou. Bazénový výměník ovšem musí být dimenzovaný na jeho výkon a potřebujete mít tepelné čerpadlo systému země-voda či vzduch-voda. Bazénovou vodu nelze ohřívat ventilačním tepelným čerpadlem.

Jedno zařízení pokryje potřeby rodinného domu

Na chlazení vzduchu existují klimatizace, na vyhřívání bazénu na zahradě zase solární panely či speciální modely tepelných čerpadel. Koupit si místo toho jedno jediné zařízení, jež komplexně pokryje potřeby rodinného domu, je šetrnější pro peněženku i pro životní prostředí. Aby tomu tak skutečně bylo, je třeba se na začátku poradit s odborníky. Nezoufejte ovšem ani v případě, že už doma čerpadlo máte. Možná i vaše stávající tepelné čerpadlo půjde rozšířit o další funkcionalitu. Velký výběr příslušenství pro tyto účely má například značka NIBE. Neváhejte kontaktovat firmu, u níž jste čerpadlo zakoupili, jistě vám poradí. Pokud ne, obraťte se přímo na certifikovaného partnera nabízejícího příslušenství a tepelná čerpadla NIBE.

Publikováno: 01. 05. 2020

Kategorie: Ostatní

Autor: Adam