Tepelná čerpadla v kostce

Tepelná čerpadla patří mezi nejoblíbenější zdroje tepelné energie vůbec a to především pro jeho schopnost bezplatného čerpání energie z okolního prostředí, které přitom nijak nezatěžuje. Princip tkví v přebírání tepla z vody, vzduchu nebo země, které následně převádí na vyšší teplotu. Mezi největší výhody patří fakt, že zařízení pracují jen s minimálním elektrickým příkonem a lze je využít k ohřevu vody, ale i vytápění celého objektu. Navíc nevyžadují prakticky žádnou údržbu. I přesto bychom měli výběr konkrétního čerpadla velmi dobře zvážit. Účinnost zařízení charakterizuje takzvaný topný faktor, který se často výrazně liší. S rostoucí hodnotou tohoto čísla roste i efektivita provozu čerpadla.

Jak funguje tepelné čerpadlo?

Abyste pochopili, jak funguje tepelné čerpadlo, musíte znát několik základních technických pojmů. Základ zařízení tvoří tyto čtyři základní prvky: odpařovač, kompresor, kondenzátor a expanzní ventil. Odpařovač předává venkovní teplo do teplonosného média a následně dochází k jeho stlačení v kompresoru. Stlačený a zahřátý vzduch pak předá kondenzátor do vyhřívané vody. Mezi nejefektivnější zařízení patří tepelná čerpadla s inventorem, který se přizpůsobuje aktuálním potřebám vytápění a ohřevu TUV v domě. Inventor navíc celé zařízení zjednodušuje a napomáhá k výraznému zvýšení spolehlivosti celého systému. Moderní přístroje umožňují nejen ohřev, ale také chlazení. Lze je regulovat a ovládat prostřednictvím speciálních aplikací v chytrých mobilních telefonech nebo přes internet.

Přemýšlíte o čerpadle? Vsaďte na kvalitu – vyplatí se vám

V úvodu jsme zmínili důležitost výběru. Rychlou návratnost tepelného čerpadla zaručí pouze kvalitní a technologicky vyspělé systémy, které dokáží ušetřit až 80 % energie. Jedním z předních a dlouhodobě působících dodavatelů je i společnost SOLAREX, která provádí montáž tepelných čerpadel s velmi nízkými provozními náklady. Sortiment a cenovou nabídku najdete na webových stránkách solarex.cz. Tepelná čerpadla, která nabízí SOLAREX, výrazně zmírní dopad neustálého zvyšování cen energie.