Je důležité mít střechu nad hlavou

Střecha je dominantním prvkem každého exteriéru. Můžete si nechat zabudovat nová okna, natřít fasádu, ale vždy to bude právě střecha, která upoutá nejvíce pozornosti. Má doslova magickou moc – dokáže proměnit postarší domek luxusní vilku, stejně jako pohřbít architektonický skvost vyhlášeného ateliéru. Pokud se vám zdá, že do vašeho domu zatéká, případně jste se rozhodli pro celkovou rekonstrukci domu, střechy nevyjímaje, jsou následující řádky určeny právě vám. Abychom vám usnadnili rozhodování, která střešní krytina je pro vaše bydlení tou nejvhodnější, sestavili jsme pro vás přehled těch nejvyužívanějších, včetně všech důležitých vlastností.

Vybíráme střešní krytinu

V praxi rozlišujeme dva základní typy krytin – lehké a těžké. Mezi lehké krytiny řadíme asfaltové a dřevěné šindele, vlákocementovou krytinu a plechové dílce. Zástupci těžkých krytin jsou pálené střešní tašky, betonové tašky a břidlice. Liší se od sebe vzhledem, výdrží a samozřejmě i cenou.

Těžké střešní krytiny

Chcete-li, aby vaše střecha vydržela velmi dlouho (až 100 let), vyberte si mezi pálenými a betonovými taškami. V případě pálených tašek dbejte na kvalitu pokládky – ta musí být bezchybná, v opačném případě může docházet k zatékání. Nevýhodou betonových tašek je jejich nižší odolnost vůči vysokým mrazům. Snad nejodolnější krytinou je břidlice. Vynikající vlastnosti kompenzuje náročná realizace (bez odborníka prakticky neproveditelná) a velmi vysoká cena.

Lehké střešní krytiny

Zdaleka nejoblíbenějším zástupcem lehkých střešních krytin je plech. Ten se dá umístit na libovolnou střešní konstrukci a s opatříte-li ho vrchním plastovým nátěrem, vydrží opravdu dlouho. Přemýšlíte-li o měděné variantě, zvažte, zda v místě vašeho bydliště nehrozí zvýšené riziko odcizení. Měděné střechy se často dostanou do hledáčku sběračů kovů, pro které není problém krytinu během velmi krátké chvíle sundat. Mezi nejlevnější typy krytiny patří asfaltový šindel, který se však nemůže pochlubit tak dlouhou životností. Zvolíte-li asfaltovou pokrývku, dejte si záležet na výběru dodavatele – ne každý produkt je kvalitní a vyplatí se vsadit na prověřenou firmu s dobrými referencemi. Hledáte-li krytinu, která je ekologická, odolná, dýchá a nijak nenaruší charakter dřevostavby či domku na venkově, zvolte dřevěný šindel. V případě dřeva je však třeba počítat s údržbou (impregnace, obnova nátěru). Pamatujete si ještě na „starý dobrý“ eternit? Nahradila ho vláknocementová krytina, která je levná, odolná a vydrží i 50 let. Kde je háček? Vyberete-li si vláknocement, budete muset zajistit kvalitní odvětrávání, které zamezí kondenzaci vodní páry. Ať už vás čeká oprava, rekonstrukce, či realizace střechy na klíč, vždy se můžete obrátit na Střechy Novák. Dvanáct let zkušeností, realizace malých i velkých zakázek a znalost všech technických nuancí – to je dostatečný důvod svěřit svou střechu nad hlavou právě této firmě.

Publikováno: 31. 08. 2012

Kategorie: Ostatní

Autor: Adam

Tagy: střecha | střechy | střechy na klíč | střechy novák