Jak bojovat s plísněmi a vlhkostí?

Plísně se nevyskytují jen ve starých domech a bohužel se mohou objevit i v novostavbě. Staré známé „mapy“ se mohou objevit pod stropem nebo třeba v místech nad podlahou. Nástřik dezinfekce, přetření barvou nebo aplikace sanační omítky ale problém neřeší a dříve nebo později se plíseň opět objeví.

Jak si počít v případě povodně?

Protekla-li k vám domů voda po povodni, je nutné ji co nejdříve odčerpat. To se týká především zděných staveb, nicméně u kamenných domů je lepší počkat, až odteče přirozeně. Jinak by mohlo dojít k narušení statiky. Je-li původcem vlhkosti pouze povodeň, odstraňte zdroje vlhkosti (mokrý nábytek, tapety, kryty el. zařízení, vícevrstvé malby). Poté použijte vysoušeč vzduchu nebo infračervené zářiče k vysušení zdiva a nezapomeňte na žádnou z navlhlých stěn. Objeví-li se po vysušení největší vlhkosti plíseň nebo houby, postižená místa navlhčete a poté je dezinfikujte speciálním přípravkem. Likvidace za sucha se nedoporučuje, mohlo by dojít k rozvíření organismů po místnosti. Odvlhčovač

Co když voda vzlíná od země?

Může se stát, že zdi navlhnou směrem od země až k oknům (a to až do výšky šesti metrů). V takovém případě zavolejte odborníka, protože příčina pravděpodobně tkví ve špatné hydroizolaci. V závislosti na rozsahu vlhkosti může pomoct sanační omítka, ale někdy je nezbytné provést podřezání domu a kompletně vyměnit hydroizolaci. V některých interiérech se osvědčí zděná příčka před navlhlou stěnou – vzniklou dutinou se vlhkost postupně odvětrá. Dojde však ke menšení interiéru.

Srážení vlhkosti na stěnách

Další příčinou vzniku plísní a vlhkých skvrn je provoz domácnosti. Na chladnějších plochách (obvykle u oken nebo v rozích) dochází ke srážení páry. Jde o dočasný problém, který se týká především novostaveb. Vlhkost se však může srážet také ve starších domech, kde byla provedena přístavba nebo výměna oken. Řešení není komplikované a stačí, když se vlhkost vzduchu udrží na 45 až 60 procentech. K udržení této hodnoty vám pomohou vysoušeč vzduchu. Není vhodné nechávat okna na mikroventilaci, v koupelně se osvědčí ventilátor a otevřené dveře. Plísní se zbavíte dezinfekcí nebo aplikací barvy se speciálním přípravkem. Spoustu dalších tipů jak zlikvidovat plísně v domácnosti najdete zde.

Publikováno: 03. 07. 2014

Kategorie: Interiér

Autor: Adam

Tagy: jak na plíseň v bytě | vlhké zdivo a plíseň