Strojírenská výroba bez kalibrů a měřidel? Asi těžko

Vytváření přesných dílů vyžaduje nasazení nejmodernějších obráběcích strojů, celou řadu nejrůznějších pomůcek a samozřejmě i zkušeného řemeslníka. Jedině kombinace těchto tří oblastí dokáže spolehlivě realizovat obrobky s přesností pouhých setin milimetru. S čím si často majitelé firem lámou hlavu?

Neustálé měření

Nezáleží na tom, jestli jste zrovna pořídili ta nejšikovnější zařízení na trhu, protože i přesto se nikdy nemůžete stoprocentně spoléhat na jejich bezchybnou funkci. Pokud se totiž budete pohybovat ve světě setin milimetru, každý nepatrný okolní vliv dokáže snadno zničit všechnu práci. Typickým příkladem je nečekaná změna teplot, okem neviditelné obroušení nástroje, lidský faktor a další jevy. Z toho důvodu je nutné spoléhat se na neustálé měření kvalitními pomůckami, kdy vám rozhodně nesmí chybět mikrometrické měřidlo, dutinoměr, úchylkoměr, hloubkoměr a v případě desetin milimetru i posuvné měřítko. Zvláštní kapitolou jsou závity a uložení s přesahem i s vůlí, přičemž během realizace těchto složitých úkonů se neobejdete bez měřicích kroužků, závitových, válečkových i třmenových kalibrů. Jejich správná strana vždy musí perfektně pasovat do předem určeného tvaru, zatímco ta zmetková naopak v žádném případě nesmí.

Desítky druhů

Aby toho nebylo málo, výše zmíněné čtyři kategorie kalibrů se dále dělí podle jejich konkrétního normovaného typu. Ve výsledku musí váš sklad disponovat desítkami a desítkami variant, abyste byli schopni plnit všechny svěřené zakázky. Není nutné se ničeho obávat, jelikož jejich koupě dnes už není ničím složitým, drahým ani zdlouhavým. Stačí si otevřít internetové stránky známého e-shopu pod odkazem meridla.cz. Ihned se před vámi objeví pestrý výčet normovaného vybavení za bezkonkurenční ceny.

Publikováno: 01. 03. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Adam