Jak zapojit varnou desku (Návod)

Výměna varné desky je krokem, k němuž čas od času musí přistoupit každý, kdo se pustí do modernizace starší kuchyně. Motivací k ní je často nižší spotřeba energie. Pokud hledáte energeticky úspornější variantu, zvažte indukční nebo sklokeramické varné desky. Obě možnosti jsou modernější a mohou vám pomoci ušetřit na účtech za energie. Stále však můžete zvolit i osvědčenou klasiku v podobě plynové varné desky. Vše záleží na osobních preferencích. Který typ varné desky se hodí právě pro vás a jak si poradit s jejím zapojením?

Typy varných desek

Podle principu funkce, případně energie, kterou varná deska využívá ke své činnosti, můžete vybírat z varných desek plynových, elektrických, indukčních a sklokeramických. S podobným rozdělením můžete počítat i u kuchyňských sporáků. Přemýšlíte, jakou varnou desku nebo sporák vybrat? Pak vás určitě budou zajímat přednosti a nedostatky jednotlivých typů a také možnosti jejich zapojení.


Jak na zapojení varné desky?

Ať již má varná deska plynové nebo elektrické napájení, musí její připojení vždy realizovat odborník s patřičnou certifikací. Můžete ale ušetřit jeho čas a vaše peníze, pokud si desku sami usadíte a vše potřebné dopředu připravíte.

Ve všech případech musíte:

  • Vyříznout do pracovní plochy otvor odpovídající velikosti. To vám půjde snáze se šablonou, kterou obvykle najdete v manuálu přiloženém k varné desce.
  • Uložit varnou desku na místo a zafixovat ji pomocí kovových svorek, na spodní straně a po obvodu utěsnit.
  • Připravit připojení na zdroj energie.

Indukční varné desky

Mezi energeticky úsporné varné desky patří ty indukční. Výhodou tohoto typu varné desky je, že zahřívá pouze nádobí, nikoliv celou varnou plochu. Proto se o ní ani nemůžete popálit. Díky tomu dochází k velmi malým ztrátám energie. Indukční varné desky mají navíc funkci regulace teploty, která umožňuje velmi přesné nastavení teploty. Další výhodou je automatické vypnutí varné desky po sejmutí nádobí z povrchu varné desky. To je opravdu velice bezpečné a tuto vlastnost oceníte, pokud máte malé děti. Možnou nevýhodou však je, že si musíte pořídit speciální nádobí z magnetických materiálů, jako je nerezová ocel, litina nebo smalt. Energetická účinnost indukčních varných desek se pohybuje okolo 90%.


Jak zapojit indukční varnou desku?

Pokud nemáte patřičná osvědčení, elektrické zapojení indukční desky nelze doporučit. Přizvěte si proto raději k ruce elektrikáře. Tomu ale můžete důkladnou přípravou ušetřit práci. V případě indukční desky nejprve nalepte pěnové těsnění tak, jak je vyznačeno v manuálu. Při usazování varné desky se přesvědčte, že na spodní straně je dostatek místa, aby se indukční deska mohla dobře chladit. Při instalaci vestavné indukční desky si z důvodu bezpečné práce s elektrickým spotřebičem odpojte přívod elektrické energie vedoucí do spotřebiče.

Indukční deska na 230V nebo na 400V?

Zapojení indukční desky na 230V se liší od zapojení indukční desky na 400V. Proto si předem důkladně prostudujte schéma zapojení. Většina čtyřplotýnkových indukčních desek je určena pro třífázové připojení, tedy 400V.

Avšak existují i výjimky, které lze zapojit jednofázově, tedy na 230V. Rozhodující jsou nejen vaše preference, ale také hodnota proudového jističe a stav, průřez a materiál elektrického kabelu.

Ve většině domácností jsou tyto podmínky dány předem. Poněkud jednodušší bude situace u novostavby, kde si můžete vše předem připravit podle potřeby. Budete-li chtít zapojit indukční desku na 230V, budete potřebovat volný samostatný jistič s hodnotou alespoň 32A. Kabel vedoucí od jističe k varné desce by potom měl mít průřez alespoň 6 mm2 a měl by být měděný.

Samozřejmostí by měly být pojistky nebo proudový chránič. Třífázové připojení s jističem 16A a kabely s průřezem 1,6 mm2 leckdy uspoří paušální poplatky dodavateli energií. Vědět byste měli, že jistit je potřeba každou fázi. Dvě se obvykle používají na provoz varné desky a třetí je ponechána volná pro připojení trouby. Jakmile je varná deska zapojena podle přiloženého schématu, zapněte na nejvyšší stupeň všechny varné zóny a nechte je několik minut hřát. Fungují? Pak bylo připojení provedeno správně.

Sklokeramické varné desky

To co je u plynových varných desek nevýhodou, je u těch sklokeramických vyřešeno. Tento typ varných desek se totiž velmi snadno čistí. Nikde vás nečeká žádné zákoutí, ve kterém by se hromadily nečistoty. Z hlediska principu funkce jde vlastně o elektrické varné desky.

Speciální sklokeramický materiál ale zaručuje v porovnání s elektrickým varnými deskami v minulosti extrémně nízkou spotřebu energie. Energetická účinnost sklokeramických varných desek se v současné době pohybuje okolo 80 %. Jejich výhodou je také snazší instalace ve srovnání s plynovými deskami. Nepotřebujete plynovou přípojku, pouze elektrickou zásuvku. Při vaření na sklokeramických varných deskách však musíte být opatrní. Rychle se zahřívají a pomalu chladnou. Zbytkové teplo může být problémem zejména, pokud máte malé děti. Sklokeramické varné desky jsou navíc náchylnější k poškození. Pokud například na varnou desku omylem upustíte těžký hrnec, pravděpodobně praskne.

 Jak na zapojení sklokeramické desky?

Po usazení varné desky opět podobně jako v případě indukční varné desky zapojte přístroj podle přiloženého schématu s ohledem na jeho napětí – 230V nebo 400V. Pokud nemáte patřičná osvědčení, svěřte tuto práci zkušenému elektrikáři. Ostatně instalace odborníkem je v mnoha případech podmínkou uznání záruky.

Plynové varné desky

Varné desky na plyn jsou již mnoho let klasickou volbou. Hlavní výhodou plynu je, že je lze snadno regulovat, lépe tak dosáhnete požadované teploty vaření. V porovnání s elektrickými varnými deskami je plyn také ekonomickou variantou. Výhodou ve srovnání s indukčními varnými deskami je také to, že k vaření na varné desce na plyn nepotřebujete speciální nádobí.

I tak je ale doporučováno při vaření na plynu používat kvalitní nádobí z odolných materiálů. Jinak by se povrch hrnců a pánví mohl časem pokroutit. Při případném následném přechodu na elektrický sporák byste pak museli řešit úniky tepla v důsledku nedokonalého přilnutí nádobí na plotýnku.

Někteří domácí kuchaři dávali v minulosti přednost jiným typům spotřebičů, protože plynu se obávali. To dnes již naštěstí nemusí. Moderní plynové varné desky bývají vybaveny tepelnou pojistkou, případně také integrovaným zapalováním, takže o bezpečnost je ve všech ohledech postaráno. Nevýhodou plynových varných desek tak zůstává pouze jejich náročné čištění.


Připojení plynové varné desky

Varnou desku na plyn si sami nepřipojíte. Vždy ji musí zapojovat odborník s patřičnou licencí. V případě montáže svépomocí, nepočítejte se zárukou.

Publikováno: 01. 07. 2022 / Aktualizováno: 22. 03. 2024

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Adam

Tagy: jak zapojit varnou desku | návod jak zapojit varnou desku | zapojení varné desky