Čeká vás instalace nebo výměna vodoměru?

Jak spravedlivě rozúčtovat vodu? Zařízení, které sice nemůže přímo ovlivnit spotřebu, ale slouží pro kontrolu a motivaci k úspoře, se nazývá vodoměr. Je nutné ho pravidelně kontrolovat (cejchovat), a to každých šest let v případě SV a čtyř let pro TUV. Vodoměry, které byly namontovány po 1.1.2012 podléhají sjednocené kontrole na 5 let.

Co byste měli vědět o vodoměrech a jejich ochraně?

Bytový vodoměr ukazuje, kolik bude domácnost platit za vodu. Kvalita těchto zařízení je ovšem často opomíjena. Vodoměry se většinou umisťují za bytovými dveřmi – tedy do míst, kde se poměrně obtížně kontrolují. V zájmu všech uživatelů by měla být instalace přesného a pokud možno velmi odolného vodoměru, který nelze jednoduše zmanipulovat. Toho jsou si vědomi i výrobci, kteří se soustředí na vývoj bezpečnostních prvků při zachování maximální citlivosti a přesnosti přístroje. K ochraně před demontováním slouží plomby. V posledních letech se používají především číselné plomby s unikátním kódem. Nabízí mnohem efektivnější ochranu vodoměru než klasické plomby.

Na co si dát pozor při výměně vodoměru a na koho se obrátit?

Rozhodnete-li se pro výměnu vodoměru, uvědomte si, že nezáleží pouze na ceně, ale především na kvalitě konstrukce, ochranných prvcích a citlivosti. Podstatné je, aby montážní firma provedla odečet starého vodoměru a nezapomněla na kontrolu neporušenosti montážní plomby. I nový vodoměr se musí po instalaci zaplombovat a odečíst. Odečty se zapisují do montážního protokolu, který pak podpisem potvrdí vlastník bytu. Firma, na kterou se v souvislosti s výměnou vodoměru obrátíte, by měla disponovat příslušnou certifikací – osvědčením meteorologického institutu. K renomovaným odborníkům patří například společnost INMES (Industry Measuring spol s r.o.). Další informace najdete na www.mereni-tepla.cz.

Publikováno: 12. 01. 2016

Kategorie: Tipy a rady