Na co se připravit při rekonstrukci nemovitosti

Bydlíte v rodinném domku nebo v bytě, a téměř vše, co kolem sebe vidíte, pamatuje ještě vaše dětství? Některá zařízení dosluhují, jiná vypadají skutečně opotřebovaně, interiér by potřeboval nový kabát i spoustu oprav? Je důležité se doma cítit dobře, a tak se co nejdřív rozhodněte pro razantní rekonstrukci.

Při rekonstrukci mějte finanční rezervu

Rekonstrukce domu bývá finančně náročná, a tak si na ni lidé půjčují z banky. Počítejte s tím, že vás vždy něco překvapí, proto mějte finanční rezervu. Pokud vás čeká „jen“ výměna oken, výmalba, pořízení nového vybavení, jako třeba kuchyňské linky, podlahových krytin, světel, obývací stěny atd., bude potřeba peněz nižší, než když vás čeká i výměna elektrických rozvodů, rozvodů vody…

Zjistěte si předem, kde můžete bourat, a kde ne

V bytech, hlavně těch betonových, není příliš mnoho možností, jak byt dispozičně změnit. Maximálně jde zazdít dveře např. v obýváku, kde bývají dvoje, a získat tak prostor např. pro velkou sedačku. To ale neznamená, že rekonstrukce bytu není nákladná. Často zde lidé rekonstruují koupelnu a WC, ještě stále je v mnoha bytech sádrokartonové jádro.

Informujte sousedy, buďte ohleduplní

Ať už v domcích či bytech je slušnost informovat sousedy a omluvit se za případný hluk a diskomfort, který jim budete chtě-nechtě pár týdnů či měsíců působit. Zvláště v bytech se hluk velmi nese do okolních bytů, při bourání a vrtání pak celým panelákem. Hlučné práce dělejte, pokud to jde v době, kdy lidé většinou nespí. Máte v paneláku výtah? Neblokujte jej příliš dlouho v kuse. Nechte vždy prostoj, aby se mohli lidé dostat domů nebo ven, zvláště maminky s kočárky, nebo staří lidé. Jak na rekonstrukci domu nebo bytu, aby akce dopadla zdárně a co nejrychleji? Hlavně s optimismem, nadhledem a kusem zapálení pro věc.

Publikováno: 15. 09. 2021

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Adam