Pergola a stavební povolení: Kdy ho (ne)budete potřebovat?

Rozhodli jste se pro stavbu pergoly, ale máte zmatek ohledně stavebního povolení? Z jednoho zdroje jste se dočetli, že se bez něj obejdete – a z jiného zase vyplývá, že je povolení stavebního úřadu nezbytné? Přečtěte si tento článek a udělejte si v dané problematice konečně jasno.

Co je pergola a proč byste si ji měli pořídit?

Pergola není přístřešek ani terasa, byť se na první pohled jeví podobně. Stejně jako zahradní altány dřevěné a další stavby tohoto typu spadá do kategorie drobných staveb. Vyznačuje se lehkou konstrukcí a nemá celistvou vrchní část. Z legislativního hlediska je mezi pergolou a přístřeškem rozdíl v tom, že přístřešky, stejně jako altány, zastřešené terasy a zastřešená stání, nemají obvodovou svislou konstrukci a je na ně pohlíženo jako na stavby. Pergoly mají podobu lehké konstrukce se vzdušným zastropením a není na ně pohlíženo jako na stavby. Využití pergoly je různorodé - od posezení u kávy přes oslavy s přáteli až po uskladnění zahradní techniky.

Jak je to tedy se stavebním povolením?

S ohledem na fakt, že pergola není stavba, logicky nepotřebujete stavební povolení. A jen na vás, v jakém rohu zahrady – nebo třeba uprostřed – si ji postavíte. Tušíte háček? Přeci jen by se něco našlo. Za určitých okolností se vyjednávání s úředníky nevyhnete. Abyste si mohli pergolu postavit, kde s vám zlíbí, a nepotřebovat přitom žádná povolení, musí stavba splňovat následující podmínky:
  • maximální zastavěná plocha do 25 m²,
  • výška max. 5 m,
  • podsklepení max. 3 metry.
A to není zdaleka vše. Pergoly zahradní dřevěné musí být na pozemku domu nebo rekreační stavby, a to min. 2 metry od hranice pozemku. Dle platné legislativy nesmí být její součástí hygienické zařízení ani obytná místnost. Nepřípustné je také využití k podnikání. Pokud vaše pergola některé z výše uvedených podmínek nesplňuje, budete s muset obstarat územní souhlas nebo rozhodnutí se stavbou. V případě plochy nad 25 m² pak musíte stavbu ohlásit.

Jak je to s pergolou přistavenou k domu?

Pokud je pergola jakoby „přilepena“ k domu, může být považována za přístavbu rozšiřující původní půdorys. Ideální je proto kontaktovat stavební úřad a obstarat si nezbytná povolení.

Publikováno: 07. 11. 2021

Kategorie: Zahrada

Autor: Adam