Zahrada a rostliny

Pergola a stavební povolení: Kdy ho (ne)budete potřebovat?

Rozhodli jste se pro stavbu pergoly, ale máte zmatek ohledně stavebního povolení? Z jednoho zdroje jste se dočetli, že se bez něj obejdete – a z jiného zase vyplývá, že je povolení stavebního úřadu nezbytné? Přečtěte si tento článek a udělejte si v dané problematice konečně jasno.

Co je pergola a proč byste si ji měli pořídit?

Pergola není přístřešek ani terasa, byť se na první pohled jeví podobně. Stejně jako zahradní altány dřevěné a další stavby tohoto typu spadá do kategorie drobných staveb. Vyznačuje se lehkou konstrukcí a nemá celistvou vrchní část.

Z legislativního hlediska je mezi pergolou a přístřeškem rozdíl v tom, že přístřešky, stejně jako altány, zastřešené terasy a zastřešená stání, nemají obvodovou svislou konstrukci a je na ně pohlíženo jako na stavby. Pergoly mají podobu lehké konstrukce se vzdušným zastropením a není na ně pohlíženo jako na stavby.

Využití pergoly je různorodé – od posezení u kávy přes oslavy s přáteli až po uskladnění zahradní techniky.

Jak je to tedy se stavebním povolením?

S ohledem na fakt, že pergola není stavba, logicky nepotřebujete stavební povolení. A jen na vás, v jakém rohu zahrady – nebo třeba uprostřed – si ji postavíte. Tušíte háček? Přeci jen by se něco našlo. Za určitých okolností se vyjednávání s úředníky nevyhnete.

Abyste si mohli pergolu postavit, kde s vám zlíbí, a nepotřebovat přitom žádná povolení, musí stavba splňovat následující podmínky:

  • maximální zastavěná plocha do 25 m²,
  • výška max. 5 m,
  • podsklepení max. 3 metry.

A to není zdaleka vše. Pergoly zahradní dřevěné musí být na pozemku domu nebo rekreační stavby, a to min. 2 metry od hranice pozemku. Dle platné legislativy nesmí být její součástí hygienické zařízení ani obytná místnost. Nepřípustné je také využití k podnikání.

Pokud vaše pergola některé z výše uvedených podmínek nesplňuje, budete s muset obstarat územní souhlas nebo rozhodnutí se stavbou. V případě plochy nad 25 m² pak musíte stavbu ohlásit.

Jak je to s pergolou přistavenou k domu?

Pokud je pergola jakoby „přilepena“ k domu, může být považována za přístavbu rozšiřující původní půdorys. Ideální je proto kontaktovat stavební úřad a obstarat si nezbytná povolení.

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Nová plastová okna

Potřebujete nová okna na míru? Přesná výroba plastových oken od Oknoplastik vám je zajistí.

Vchodové dveře na míru

Odolné plastové vchodové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Atraktivní bydlení v Praze

Vybíráte si nové bydlení? Prohlédněte si připravované novostavby Praha 6 od Finepu.

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.