3 tipy, díky kterým snížíte náklady za elektřinu

Cena elektřiny sice z dlouhodobého hlediska klesá, ale na fakturách za energie jsme trend bohužel nezaznamenali. Ani jsme nemohli, úsporu nám paradoxně zatrhly solární elektrárny. Ty ovšem řešit nebudeme a raději vám prozradíme několik tipů, díky kterým reálně snížíte výdaje za elektřinu. Některé jsou notoricky známé, ale přesto na ně zapomínáme. Budete-li je dodržovat, bude váš rozpočet zase o něco veselejší.

Změna dodavatele je základ

Letos se cena elektřiny opět o něco zvýší a jedním z nejefektivnějších řešení je změna dodavatele. Na tuzemském energetickém trhu jich působí velmi mnoho a jistě najdete někoho, kdo vám nabídne nižší sazbu. Nevíte, kde levnějšího dodavatele hledat? Nebojte, skutečně nebudete muset obvolávat telefonní linky všech kandidátů. Postačí, když využijete porovnání cen elektřiny na známém serveru ušetřeno.cz. Najdete zde i důležité informace o dalších službách, na které byste měli při výběru brát zřetel také.

Kontrolujte spotřebu

Během vaší nepřítomnosti jistě necháváte v povozu mnoho zbytečně zapnutých spotřebičů. I to se dá vyřešit poměrně jednoduše – na trhu jsou speciální zásuvky, které můžete vypnout jediným stiskem dálkového ovládání. Jejich pořizovací cena je sice vyšší, ale návratnost by v průměrné domácnosti neměla překročit dva roky. Praktický je i software, díky kterému můžete sledovat aktuální spotřebu přímo ve vašem počítači.

Vyhoďte žárovky a nahraďte je LEDkami

Výměna žárovek je, podobně jako porovnání cen elektřiny, na každém seznamu tipů, jak ušetřit za elektřinu. Momentálně jsou nejúspornější LED žárovky a pravděpodobně je brzy nahradí technologie OLED. Nenechte se však zmást cenou – nejlevnější LED žárovky nemají ani zdaleka tak vysokou svítivost jako ty značkové a to samé platí i o životnosti. Chcete-li opravdu ušetřit, vsaďte na kvalitu, která se vám za poměrně krátkou dobu vrátí na úspoře.

Publikováno: 12. 06. 2013

Kategorie: Energie

Autor: Adam

Tagy: jak uspořit za elektřinu | změna dodavatele elektřiny