Energie

Domy musí mít podobné označení jako elektrospotřebiče!

Energetický štítekEnergetický štítek zná většina z nás pouze v souvislosti s elektrospotřebiči. Pračky, myčky, chladničky, ale i zdroje světla a další pomocníci, bez kterých se v domácnosti neobejdeme, bývají označeny písmenem, které vyjadřuje jejich energetickou náročnost. Od 1.1. 2013 se však se stupnicí setkáváme také u nových a v některých případech i stávajících budov. Do roku 2019 by dokonce měly být označeny úplně všechny. Co energetický štítek vyjadřuje a proč se Evropská unie rozhodla pro jeho zavedení? Odpovědi se dozvíte v následujících odstavcích.

Energetický štítek není průkaz energetické náročnosti

Energetický štítek je označení budov, které je velmi podobné tomu, se kterým se setkáváme u elektrospotřebičů. Jejich používání je zavedeno přesně vymezeno nejen u nových objektů, ale také u stávajících, které prošly přestavbou. V takových případech jejich udělení definují příslušné normy. Štítek je v praxi velmi často zaměňován s průkazem energetické náročnosti budovy, ale na rozdíl od něj hodnotí objekt pouze z hlediska jeho obálky. Zatímco energetické štítky úřady momentálně nevyžadují, průkaz energetické náročnosti vyžadován je. Klienti si jej mohou nechat vypracovat u profesionální firmy, které zašlou nezbytné podklady.

Využití štítků v praxi

Energetický průkaz byl zaveden z důvodu snadného srovnávání budov s ohledem na energetickou náročnost, respektive náklady potřebné na provoz. Řadí se tak mezi nástroje, díky kterým mohou majitelé, ale i uživatelé objektu přesněji určit kupní cenu nebo pronájem. Údaje z průkazu energetické náročnosti využívají také realitní kanceláře a jejich klienti. Průkazy se týkají nejen rodinných domů, ale i komerčních budov v sektoru služeb a výroby. O dokumentaci, která se vztahuje k vašemu bydlení, můžete požádat například na webu energeticke-stitky-penb.cz, kde najdete také aktuální ceník.

Vchodové dveře na míru

Odolné plastové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Česká dřevěná okna

Nechte si vyrobit moderní dřevěná okna na míru vašeho domova.

Pro krásnější bydlení

V e-shopu interie.cz pořídíte moderní záclony, závěsy i další bytový textil za akční ceny!

Nepřehlédněte!

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.