Skvělé tipy

Objevte krásu olejových barev. Jak s nimi malovat?

Na olejomalby je krásný pohled. Olejové barvy jsou pověstné dobrou přilnavostí na různé druhy podkladů, čistotou pigmentu, specifickým leskem, ale také ohromnou škálou možností vlastní malby. Jakmile proniknete do jejich tajů, naprosto jim propadnete. Ještě před tím se ale musíte seznámit s jejich vlastnostmi a základními pravidly malování.

Co byste o olejových barvách měli vědět?

Olejové barvy jsou charakteristické tím, že získávají vlastnosti oleje, se kterým je smíchán pigment. Ředí se terpentýnem nebo k tomu určenými ředidly. Úprava je možná také pomocí médií. Většího lesku a odolnosti pak dosáhnete tak, že hotovou malbu nalakujete.

Obecně je malování s olejovými barvami příjemné. Nemusíte mít strach ze záludností a můžete je bez obav míchat mezi sebou. Zpočátku si však jistě vystačíte se několika základními tóny.

Velkou výhodou je fakt, že olejové barvy docela dlouho zasychají, takže je s nimi možné pracovat ještě nějakou dobu poté, co jsou naneseny na plátno. Po zaschnutí je možné nanést další vrstvu, aniž by bylo zapotřebí tu původní jakkoliv upravovat. S čím však musíte dopředu počítat, je mírné ztmavnutí (po zaschnutí). S tímto efektem olejovek bohužel nic nenaděláte.

Pomůcky, bez kterých se při malování olejovými barvami neobejdete

Než se pustíte do díla, zkontrolujte, jestli vám v ateliéru (může jím být třeba váš obývací pokoj) nechybí nic důležitého: podložka, na kterou budete malovat (plátno, karton, sololit, dřevo…), olejové barvy na plátno, oleje, média a ředidla, štětce či špachtle a hadřík na přebytečnou barvu.

Na co si dát pozor?

Olejovými barvami je možné malovat najednou i ve více vrstvách (tato technika je však složitější). Vždy postupujte tak, že malujete od nejtenčích vrstev ředěných pouze terpentýnem až po silnější s vysokým obsahem oleje. Jedná se o techniku tzv. postupného přimašťování.

A čemu se rozhodně vyhnout? Malování do vrstvy, která nezaschla. Barva by popraskala a sloupala se.

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Nová plastová okna

Potřebujete nová okna na míru? Přesná výroba plastových oken od Oknoplastik vám je zajistí.

Vchodové dveře na míru

Odolné vchodové plastové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Atraktivní bydlení v Praze

Vybíráte si nové bydlení? Prohlédněte si připravované novostavby Praha 6 od Finepu.

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.