Objevte krásu olejových barev. Jak s nimi malovat?

Na olejomalby je krásný pohled. Olejové barvy jsou pověstné dobrou přilnavostí na různé druhy podkladů, čistotou pigmentu, specifickým leskem, ale také ohromnou škálou možností vlastní malby. Jakmile proniknete do jejich tajů, naprosto jim propadnete. Ještě před tím se ale musíte seznámit s jejich vlastnostmi a základními pravidly malování.

Co byste o olejových barvách měli vědět?

Olejové barvy jsou charakteristické tím, že získávají vlastnosti oleje, se kterým je smíchán pigment. Ředí se terpentýnem nebo k tomu určenými ředidly. Úprava je možná také pomocí médií. Většího lesku a odolnosti pak dosáhnete tak, že hotovou malbu nalakujete. Obecně je malování s olejovými barvami příjemné. Nemusíte mít strach ze záludností a můžete je bez obav míchat mezi sebou. Zpočátku si však jistě vystačíte se několika základními tóny. Velkou výhodou je fakt, že olejové barvy docela dlouho zasychají, takže je s nimi možné pracovat ještě nějakou dobu poté, co jsou naneseny na plátno. Po zaschnutí je možné nanést další vrstvu, aniž by bylo zapotřebí tu původní jakkoliv upravovat. S čím však musíte dopředu počítat, je mírné ztmavnutí (po zaschnutí). S tímto efektem olejovek bohužel nic nenaděláte.

Pomůcky, bez kterých se při malování olejovými barvami neobejdete

Než se pustíte do díla, zkontrolujte, jestli vám v ateliéru (může jím být třeba váš obývací pokoj) nechybí nic důležitého: podložka, na kterou budete malovat (plátno, karton, sololit, dřevo…), olejové barvy na plátno, oleje, média a ředidla, štětce či špachtle a hadřík na přebytečnou barvu.

Na co si dát pozor?

Olejovými barvami je možné malovat najednou i ve více vrstvách (tato technika je však složitější). Vždy postupujte tak, že malujete od nejtenčích vrstev ředěných pouze terpentýnem až po silnější s vysokým obsahem oleje. Jedná se o techniku tzv. postupného přimašťování. A čemu se rozhodně vyhnout? Malování do vrstvy, která nezaschla. Barva by popraskala a sloupala se.

Publikováno: 22. 08. 2021

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Adam