Navrhujeme vestevěnou skříň

Vestavěné skříně jsou nedílnou součástí moderních domácností. Oproti klasickému nábytku mají spoustu výhod – výrazně šetří prostor, kterého v bytech není zrovna přehršel a kromě toho skvěl vypadají. Na co si však dát při jejich výběru pozor? Koupi nové skříně je třeba důkladně promyslet a pomoci by vám mohlo několik následujících tipů.

1. Výměra prostoru

Prvním krokem je důkladná výměra prostoru. Chopte se metru a vyznačte si rozměry. Počítejte nejen s hloubkou skříně, ale také s cca 10 cm navíc pro kolejnice. Vodováha také nebude od věci – zjistíte, zda nemáte křivou podlahu a případně ji před montáží dorovnáte.

2. Nákres

Vestavěné skříně si pořizujeme proto, protože do nich chceme naskládat specifické věci. Nakreslete si proto návrh vestavěné skříně a nezapomeňte na všechny důležité prvky – šatní tyče, zásuvky, police nebo drátěné programy na boty.

3. Výběr materiálu a barev

Každý výrobce vám nabídne vzorkovník s desítkami variant barevných kombinací pro vnitřek skříně. Nejoblíbenější je bílá, na které je oblečení a věci dobře vidět. Stejně tak i špína a nečistoty a proto důkladně zvažte, zda by nebyl praktičtější tmavší odstín. O to více se můžete „vyřádit“ na vnější straně vestavěné skříně a to nejen co se týče barev, ale i materiálů. Kromě potažené dřevotřísky bývá na výběr také několik variant skel – lakomat, matelux a lakobel. Poslední dva zmíněné nejsou průhledné, ale přes lakomat lze vidět obrysy věcí. Oblíbená jsou i zrcadla, ale měly by být potaženy bezpečnostní fólií.

4. Ladíme detaily

Detaily jsou důležité a mohou výrazně zvýšit funkčnost skříně. V souvislosti s šuplíky se vyplatí připlatit za mechanické dojezdy, díky kterým se sníží hlučnost při dovírání. Dveře by měly být opatřeny tlumiči. Dá-li vám výrobce na výběr mezi ocelovými a hliníkovými rámy, volte hliník, která vypadá mnohem lépe. A rada na závěr? Chtějte vidět vestavěné skříně ceník – jedině tak předejdete nepříjemnému překvapení v podobě faktury s mnohem vyšší částkou, než jste původně čekali.