Mobilní dřevostavby - moderní bydlení pro specifickou klientelu

O mobilních domech, které mají podobu modifikovaných karavanů, jsme si již v minulosti několikrát zmiňovali. Dnes se zaměříme na specifický segment v podobě mobilních dřevostaveb a představíme vám jejich výhody i slabiny. Hned na úvod podotýkáme, že nejde o bydlení pro každého, ale pro užší skupinu lidí, která chce bydlet ve svém, ale nedisponuje dostatečným množstvím peněz na stavbu klasického domu. Mobilní dřevostavbu totiž pořídíte i do jednoho milionu korun!

Co je to mobilní dřevostavba a co od ní můžete čekat?

Co si pod pojmem „mobilní dřevostavba“ představit? Podle platné legislativy jde o stavby, protože nemají kola. Navzdory tomu nevyžadují základovou desku a k podloží jsou připevněny poměrně jednoduchým systémem kotvení (zemní vruty). A právě v tom tkví jejich podstatná výhoda – nejen, že je lze přesouvat z místa na místo (ovšem pozor, počítejte s vyšší cenou za převoz, který je časově náročný), ale navíc k jejich realizaci není zapotřebí stavebního povolení. Byrokratickému procesu se ovšem ani přesto nevyhnete – stavbu mobilní dřevostavby musíte nahlásit příslušnému stavebnímu úřadu a ten ji může na základě svých pravomocí zkomplikovat. V praxi se naštěstí nic takového běžně neděje.

Dům, který může růst

Moderní mobilní dřevostavby mají modulární charakter, což jejich užitné vlastnosti posouvá na další úroveň. Rozhodnete-li se (ať už z důvodu omezených financí, nebo zkrátka jen proto, že větší dům momentálně nepotřebujete) pro stavbu s menšími dispozicemi, budete k ní moct v budoucnu připojit další moduly. Vaše bydlení tak bude moct růst až do velikosti klasického rodinného domu. Cena realizace větších mobilních dřevostaveb však není nižší než u montovaných dřevostaveb. Další výhody dřevěného mobilheimu jsou spojeny s dřevostavbou jako takovou. Vzhledem k nízkoenergetickému standardu jsou náklady za energie minimální a z dlouhodobého hlediska ušetříte velmi pěknou částku za vytápění. Výstavba je velmi rychlá a v novém budete bydlet již za 2 - 3 měsíce. V neposlední řadě jde o bydlení, které je vyrobeno z kvalitních přírodních materiálů a výrazně zvyšuje kvalitu bydlení. Viz. tyto mobilní dřevostavby v Praze.

Nejde o dočasné řešení, ale o alternativu

Shrnuto a podrženo, mobilní dřevostavby se na první pohled (pomineme-li velikost) neliší od montovaných dřevostaveb a vzhledem k vynikajícím tepelně-izolačním vlastnostem je lze využívat nejen jako přechodné bydlení, rekreační objekty nebo kanceláře, ale k plnohodnotnému bydlení se vším všudy. Cena pod jeden milion korun je atraktivní především pro mladé lidi, kteří v dohledné době neplánují další přírůstek do rodiny, případně disponují finančními prostředky potřebné k dokoupení dalších modulů. A jak jsme již zmínili v úvodu, nejde o bydlení pro každého, nicméně jde o kvalitní a velmi zajímavou alternativu, která si své spokojené uživatele určitě najde. Dreveny mobilheim Mobilni drevostavby