Menší byty v Mariánských Lázních dnes pořídíte i za 1,5 milionu. Velké a luxusní však mohou stát až desetkrát tolik!

Za některé byty v Mariánských Lázních, které jsou nabízeny k prodeji, požadují dnes jejich vlastníci doslova astronomické částky. Pokud se o koupi nějaké nemovitosti v tomto nádherném západočeském městě zajímáte, určitě jste si toho už také všimli. Sumy atakující i desetimilionovou hranici nejsou v této souvislosti nijak výjimečné. Pravdou však je, že vás to nemusí příliš znepokojovat. Lze tu pořídit i byty podstatně laciněji a poslední dobou jich není  vůbec málo. Nabídka je vzhledem k velikosti města, které má sotva 13 tisíc obyvatel, poměrně rozsáhlá. Rozhodně mnohem pestřejší a zajímavější než v letech minulých. Čím to, že se na místním realitním trhu objevuje více volných nemovitostí? A proč je jejich cenové rozpětí právě zde tak markantní?

Byty ve městě jsou a není jich málo

Nabídka nemovitostí zde nebyla v posledních letech  nijak veliká. „Mariánky“zkrátka byly a jsou výjimečným místem, které vždy přitahovalo jak obyčejné lidi, tak i mnoho významných osobností. Při pohledu na nejrůznější realitní weby je ovšem zřejmé, že se situace s nedostatkem nemovitostí poněkud mění. Zejména volných bytů je zde, alespoň v těchto měsících, poměrně dost. Zjistíte  to třeba tehdy, porovnáte-li počet i rozmanitost zdejších inzerovaných nemovitostí s dalšími, co do velikosti srovnatelnými městy naší republiky. Abychom byli konkrétní: k dispozici tu jsou nyní takřka dvě stovky nabídek. To skutečně není málo. Co se za tím skrývá?

Současná pandemie tlačí některé lidi k prodeji

Proč je nabídka bytů určených k prodeji poměrně široká právě v tuto dobu? Stačí se podívat na tvrdá data vypovídající o propadu ekonomik drtivé většiny vyspělých zemí světa a odpověď bude snadná. Příčinou jsou nevídaná omezení cestování a s tím související hluboká a možná i dlouhodobější krize sektoru cestovního ruchu. Ta se obzvláště těžce projevuje právě v hojně navštěvovaných destinacích, ke kterým Mariánské Lázně bezpochyby patří. Není proto divu, že především některým z těch, kteří si zde nemovitost dříve pořídili, aby ji mohli dále pronajímat, zřejmě dochází trpělivost. V obavách z budoucího vývoje se jí snaží zase zbavit podobně, jako se dnes mnozí z investorů zbavují svých akcií. Otázka zní, zda se jim to za částky, které požadují, podaří.

4+1 můžete mít za 3, ale také za 9 milionů!

A jak je to s aktuálními cenami? Dá se říci, že se tu najde něco pro každého. Třeba velmi vyhledávané  byty 2+1 přibližně za 2 miliony, stejně jako rozlehlé pětipokojové rezidence v honosných domech, za které zaplatíte až pětkrát tolik. Cenové rozpětí u bytů nabízených k prodeji je v Mariánských Lázních skutečně značné. Ostatně je to patrné z přiložené tabulky, v níž jsou uvedená čísla skutečně jen orientační. Velké rozpětí se týká především těch větších, tedy zejména čtyř a vícepokojových bytů ze starší zástavby. Lze pořídit už za částky jen lehce přesahující 3 miliony korun, ale můžete za ně klidně zaplatit i milionů deset či patnáct. Důvodů pro tyto obrovské rozdíly je hned několik. Jakých?

Ceny bytů v Mariánských Lázních – 10/2020

Dispozice nemovitosti Cenové rozmezí – starší zástavba Cenové rozmezí - novostavby
1+kk, 1+1 1,3 – 1,800 000 2,0 – 2,500 000
2+kk, 2+1 1,5 – 2,600 000 2,8 – 4,100 000
3+kk, 3+1 1,9 – 4,200 000 3,9 – 4,700 000
4+kk, 4+1 3,1 – 9,000 000 7,900 000 a více
5+kk a větší 3,3 – 15,000 000 Nestaví se
 

Cenu nemovitostí vyhnali investoři až příliš vysoko

Široké cenové rozpětí je, kromě stavu a vybavení bytu, významně ovlivněno i konkrétní lokalitou, v níž se daná nemovitost nachází. Ostatně tak tomu je ve valné většině jiných měst. Dalším, a to velmi silným faktorem, je pochopitelná snaha investorů vydělat, případně alespoň získat zpět co nejvíce peněz, které za pořízení bytu v minulosti vydali. Je však nutno říci, že zdaleka ne vždy se požadavky prodávajících setkávají s realitou. Ty nejdražší nemovitosti, pokud už nejsou docela neprodejné , mohou na své kupce čekat opravdu dlouho. Prodávající lze momentálně rozdělit do dvou hlavních skupin:
  1. Jsou zde mnozí a zejména pak zahraniční investoři, kteří byli donedávna ochotni zaplatit takřka cokoliv, aby si v atraktivních lokalitách České republiky mohli pořídit vlastní nemovitost. Velmi často šlo o bohaté Rusy a další lidi z bývalého SSSR. Ti považovali náš stát za jakýsi bezpečný přístav pro svoje peníze a neváhali v Praze, Karlových Varech či právě Mariánských Lázních investovat ve velkém. Mnozí z nich započali s výprodejem už přibližně před dvěma lety a nyní se  pod vlivem koronavirové krize, která tvrdě dopadá na ekonomiky zemí po celém světě, zbavují dalších nemovitostí. Nutno podotknout, že velmi často se ztrátou.
  2. Na druhou stranu pak prodává i řada těch, kteří nenakupovali rozlehlé byty za nesmyslně vysoké částky a nemusí se tedy nyní snažit dostat zpět co nejvíc ze své investice. Ti nabízejí své byty za vcelku rozumných podmínek a jejich „zboží“ je tedy cenově dostupné i pro běžného člověka, který by chtěl v Mariánských Lázních bydlet.

Může to být příležitost i pro vás!

Pokud jsou snad Mariánské Lázně vaší vytouženou destinací a chtěli byste v tomto úžasném městě doslova prodchnutém bohatou historií žít, máte možná právě nyní celkem slušnou šanci. Pořídit si přiměřeně velký a cenově dostupný byt nemusí být totiž v současnosti vůbec nereálné. Stačí jen zavítat na některý z realitních webů a třeba si vyberete už dnes. Nebo si snad raději počkáte, zda ceny ještě trochu neklesnou?

Publikováno: 30. 11. 2020

Kategorie: Reality

Autor: Adam