Pronájem bytu v Liberci – na co se připravit, volíte-li takovéto řešení?

Stále vyhledávanější adresa na pronájem bytu? Liberec. Důvodů, proč lidé volí právě město pod Ještědem je spousta. Lepší ceny nájmů než ve spoustě jiných krajských měst. Čistá horská příroda všude kolem, množství pracovních příležitostí a spousta možností zábavy. Zkrátka – Liberec stojí za to. Pokud vám tedy nevadí dlouhé zimy – v takovém případě možná raději volte rodinné domy Březiněves

Co zohlednit, sháníte-li pronájem bytu v Liberci?

 •         Váš rozpočet. Mít jasno ve vlastních financích je hlavním předpokladem sehnání odpovídajícího bydlení. V ideálním případě by cena nájmu neměla překročit třetinu vašich příjmů.
 •         Dobu nájemní smlouvy. Na neurčito? Na jeden rok či déle s možností prodloužení?
 •         Jde o byt s kaucí nebo bez ní? (Případně lze upřesnit její výši).
 •         V jaké lokalitě, v jakém domě a v jakém patře se byt nachází?
 •         Jak daleko je do obchodu, k lékaři, do školy atp.
 •         V jakém je stavu? Před rekonstrukcí či po rekonstrukci?
 •         Jak je to s parkovacími místy?
 •         Vadí či nevadí majiteli domácí mazlíčci?
 •         Je v domě výtah?

Zaujala vás některá z inzerovaných libereckých nemovitostí? Prohlídka rozhodne o všem dalším

Pokud je to možné, kontaktujte majitele bytu, který vás zaujal, co nejdříve. Na realitním trhu platí, že kdo dřív přijde, ten dřív mele. Snažte se domluvit prohlídku bytu, jak jen to půjde. Právě ta totiž ukáže, zda jste narazili na to pravé.
 •         Při prohlídce postupujte úplně stejně, jako byste byt kupovali. A začněte přitom u jeho okolí. Jak na vás působí místo, v němž se byt nachází? Není v příliš rušné ulici? Nemáte přímo pod okny hospodu?
 •         Jak vypadá bytový dům, v němž se byt nachází? Má čisté chodby? Dobře zabezpečené dveře? Nechátrá nebo nemá posprejované zdi?
 •         Odpovídá byt inzerovaným parametrům? Fungují v něm všechny případné spotřebiče, vypínače atd.? Nekapou zde kohoutky, nebo neprotéká záchod?
 •         Nepanuje v bytě příliš velká vlhkost? Není zde plíseň?
 •         Jak dobře těsní okna bytu? Nedoléhá sem hluk zvenčí nebo ze sousedních bytů?
 •         Mějte jasno ve způsobu a termínech placení nájemného i v tom, co vše je v něm vlastně zahrnuto – někteří majitelé do něj započítávají energie i internet, jinde se tyto položky platí zvlášť.

Nezapomínejte, že otázky mohou být kladeny oboustranně

Tak jako byste měli mít vy sami řadu dotazů před i po prohlídce bytu, připravte se na to, že se majitel může  tázat rovněž vás. Nejčastější dotazy budou směřovat na vaši schopnost platit – pravděpodobně bude majitele zajímat, zda a kde pracujete. Někteří ale nezůstávají pouze u toho a mohou se na vás optat i u předchozích pronajímatelů, těm nejdůslednějším pak nedělá problém ani prohlédnout si vaše sociální média. Ať již to považujete za zásah do soukromí či ne, pro jistotu počítejte i s touto variantou. Jak na ideálního nájemníka nahlíží pronajímatelé, to můžete číst zde.

Pronájem bytu v Liberci levně a bez realitky? Zní to skvěle, ale nenaleťte

Jednání přímo s majitelem bez zprostředkovatelů je volbou, které dává čím dále tím více lidí přednost před jednáním s realitkou. Aby ale byla v výsledkem vašeho nájemního vztahu oboustranná spokojenost, musí být nejdříve ukotven v řádné nájemní smlouvě. Nevíte-li si rady s jejím zněním, na internetu naleznete zdarma ke stažení spoustu univerzálních vzorů, které spolehlivě pokrývají většinu standardních nájemních vztahů. Jestliže ale chcete do smlouvy zakotvit specifické podmínky, raději nechte její zpracování na právních odbornících!

Nezapomeňte ani na předávací protokol

Při přebírání nemovitosti k užívání bývá také zvykem sestavení takzvaného předávacího protokolu. Ten by měl obsahovat údaje o vás i majiteli, stavy měřičů v době předání, soupis vybavení bytu i počet klíčů, které dostanete. Více o protokolu najdete zde. Otázka hledání nájmu je široká a jeden článek ji nemůže pokrýt celou. Proto uvítáme další postřehy a komentáře na toto téma níže!

Publikováno: 08. 12. 2020

Kategorie: Ostatní

Autor: Adam