Elektronika

Klimatizace a vše, co byste o ní měli vědět

V minulosti byla klimatizace vnímána jako příslušenství, které je „must have“ v oblastech s teplejším klimatem. Nyní je velmi žádaná i u nás. Vzpomeňme si na rok 2019, kdy jsme zažili nejteplejší léto od roku 1961. Přes 30 tropických dní je dost na to, aby člověk zvážil investici do zařízení pro efektivní chlazení interiéru. Přemýšlíte o klimě i vy, ale potřebujete se o ní dozvědět více? Základní informace najdete v tomto článku.

Jak klimatizace funguje?

Klimatizace (anglicky Air Conditioning – AC) fungují na podobném principu jako tepelná čerpadla. Dělí se na dělené neboli splitové, kompaktní a mobilní. Všechny tři typy chladí a upravují vlhkost v interiéru. Vnitřní jednotka nasává vzduch, který filtruje a chladí tak, aby měl požadovanou teplotu a kvalitu. Teplo je následně vyváděno ven – v případě dělené klimatizace venkovní jednotkou.

Oproti dělené klimatizaci má kompaktní veškerou techniku v jediné skříni a představuje ideální řešení do prostorů, kde není možné umístit venkovní jednotku.

Z jediné části se skládá také mobilní klimatizace, která má oproti tradičnímu řešení podstatnou výhodu – možnost přesunu z jedné místnosti do další. Obvykle však nenabízí tak vysoký výkon a její efektivita je výrazně nižší kvůli odvodu teplého vzduchu hadici přes okno. Pokud není okenní otvor utěsněn speciálním těsněním nebo hadice umístěna do ventilačního otvoru, značné množství tepla se vrací zpět do interiéru. Dalším mínusem je vyšší hlučnost.

Jaká kritéria zohlednit při výběru?

Klimatizace do bytu musí nabízet dostatečný výkon a zároveň být energeticky úsporná. Do celkových nákladů nezapomeňte zahrnout také poplatky za servis (klimatizace vyžaduje pravidelnou údržbu, která spočívá min. ve výměně filtrů) a montáž.

Zároveň zvažte, zda od klimatizace vyžadujete více než „jen“ chlazení interiéru. Moderní zařízení umí efektivně vytápět, filtrují a zároveň ionizují vzduch. Horkou novinkou posledních let jsou pak smart klimatizace, které lze ovládat na dálku přes mobilní aplikaci.

Zájemce by také mohlo zajímat, zda je důležitým kritériem pro klimatizace spotřeba – odpověď zní ano. Chcete-li za provoz zařízení platit co nejméně, poohlédněte se po zařízení s energetickým štítkem A+++.

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Nová plastová okna

Potřebujete nová okna na míru? Přesná výroba oken od Oknoplastik vám je zajistí.

Vchodové dveře na míru

Odolné vchodové plastové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Atraktivní bydlení v Praze

Vybíráte si nové bydlení? Prohlédněte si připravované novostavby Praha 6 od Finepu.

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.