Jak velkou vybrat televizi

Chcete mít ve svém obývacím pokoji co největší televizor, ale obáváte se toho, abyste si díky tomu nezničili váš zrak? Jak se měří velikost televizní obrazovky a jak velký televizor si pořídit s ohledem na plochu vašeho obývacího pokoje a sledovací vzdálenost?

Jak se měří velikost televize?

Nejčastěji se setkáte s údajem v palcích (“), který reprezentuje úhlopříčku obrazovky. Ta hraje při výběru nové televize tu nejdůležitější roli. Měří se od horního levého rohu do pravého spodního rohu sledovací plochy. Pro upřesnění platí, že 1 palec je přesně 2,54 cm. Výpočet úhlopříčky televize je jednoduchý. Změřte vzdálenost mezi protějšími rohy a vydělte ji číslem 2,54. Dostanete rozměr v palcích, který snadno porovnáte s rozměrem úhlopříček televizorů v obchodech.

Jak velkou televizi do obýváku?

Televizory jsou dostupné v mnoha různých velikostech. V současné době je ale trendem pořizování televize s co největší úhlopříčkou. Nejde jen o pohodlí při sledování, ale také o praktickou stránku věci. Televizor je součást vybavení obývacího pokoje, kterou nekupujete každý rok. Počítat a nemusíte s tím, že postupem času se vaše oči budou kazit a budete potřebovat větší a větší obrazovku, abyste věděli stejné detaily jako před lety.

Pořídíte-li si hned televizor s co největší úhlopříčkou, nebudete jej muset za nějakou dobu nahrazovat novým a větším. Možná se obáváte, že u televize s větší úhlopříčkou bude pozorovací vzdálenost taková, že televizi špatně uslyšíte. V tom případě chtějte tzv. chytrou televizi (SMART TV). Například umělá inteligence uvnitř televizoru Hisense 65A7GQ včas pozná typ sledovaného pořadu a nastaví za vás obraz i zvuk, tak abyste si ze sledování vždy odnesli maximální zážitek.

Kam umístit televizi?

V českých domácnostech se nejčastěji setkáte se zasazením televize do obývací stěny. Nejedná se o příliš vhodné umístění, protože okolní skříňky a regály mohou degradovat zvukovou produkci. Televize, která má okolo sebe volný prostor, dokáže v oblasti zvuku podat mnohem lepší výkon.

V tomto ohledu lze kompenzovat horší zvukové vlastnosti pořízením soundbaru. Jde o nejběžnější doplněk k televizi, díky kterému získáte nejen dokonalý zvuk, ale svůj televizor snadno proměníte v domácí kino. Při výběru vhodného soundabaru k vaší televizi se zaměřte na jeho maximální výkon. Pro většinu běžně velkých obývacích pokojů postačí 200 až 300 W. Větší haly a obýváky budou potřebovat alespoň 400 W.

Šířka televize podle úhlopříčky

Pro někoho mohou být palce při označování úhlopříčky televize matoucí. V České republice používáme totiž systém metrický, a právě na něj a jeho míry jsme zvyklí. Abyste si udělali jasnou představu o velikosti televizoru, připravili jsme pro vás tabulku s přepočty šířek a výšek nejčastějších velikostí televizních obrazovek.

Úhlopříčka televize

Šířka obrazovky v cm

Výška obrazovky v cm

40“

88,6

49,7

45“

99,6

56,1

50“

110,7

62,2

55“

121,8

68,4

60“

132,8

74,8

65“

143,9

80,9

70“

155

87,1

75“

166

93,5

80“

177,1

99,6

85“

188,8

105,7

100“

221

124

Jaká je ideální vzdálenost diváka od televize?

Při výběru správné velikosti úhlopříčky televize, berte ohled také na doporučenou vzdálenost od televize nutnou pro její pohodlné sledování. Každý televizor vyžaduje při sledování jinou vzdálenost. Platí, že nejlepší divácký zážitek si dopřejete, umístíte-li televizor tak, aby 40% vašeho zorného pole tvořila televizní obrazovka. S ohledem na tuto podmínku a velikost úhlopříčky obrazovky, si snadno spočítáte ideální vzdálenost od televize.

Výpočet doporučené vzdálenosti od televize

Pro získání ideální doporučené vzdálenosti od televize vynásobte délku její úhlopříčky v palcích číslem 1,2. Například pro televizor úhlopříčkou 60“ dostanete 72“. Po převodu na metry (vynásobte číslem 0,0254) získáváte 1,83 m. A právě toto je ideální pozorovací vzdálenost pro televizor s úhlopříčkou 60“.

Výpočet vzdálenosti od televize je sice jednoduchý. V následující tabulce vám ale přinášíme stručný přehled nejčastějších úhlopříček televizorů a doporučených pozorovacích vzdáleností, který vám ušetří práci s počítáním.

Úhlopříčka televize

Pozorovací vzdálenost

40“

1,2 m

45“

1,4 m

50“

1,5 m

55“

1,7 m

60“

1,8 m

65“

2,0 m

70“

2,1 m

75“

2,3 m

80“

2,4 m

85“

2,6 m

100“

3,0 m

Záleží i na výšce televizoru

Při volbě vhodného umístění televize hraje roli také výška. Umístíte-li televizi příliš vysoko, budete muset při jejím sledování vyklánět hlava nahoru. Příliš nízké umístění bude zase vyžadovat předklon. Ani jedno není optimální pro vaše záda. Proto se při volbě vhodné výšky televizoru ujistěte, že při sezení na gauči anebo v křesle budete mít obrazovku televize v takové výšce, aby alespoň její spodní polovina byla pod úrovní vašich očí.

Které další parametry zohlednit při výběru televize?

Kromě velikosti televize a s ní spojené ceny, se zaměřte také na rozlišení přístroje. V současné době se u moderních televizorů setkáte nejčastěji s rozlišením 4K, který je také někdy označováno jako Ultra HD. Číselně jde rozlišení 3 840 x 2 160 px a v porovnání se standardním Full HD (1 920 x 1 080 px), které je již pomalu na ústupu, získáte při tomto rozlišení až 4x větší množství informací.

Setkat se také můžete s různými technologiemi zobrazování. U drtivé většiny televizorů ve střední cenové kategorii narazíte na technologii LCD. Sice se už o klasickou LCD televizi nejedná, protože se pro podsvícení využívá LED technologie, označení ale často přetrvává. Rozšířením klasických a LCD televizí jsou tzv. Q LED. V současnosti jde o nejčastěji prodávanou technologii televizorů.

Životnost takového televizoru je přibližně 3 roky, pokud počítáme nepřetržitý provoz. V běžné domácnosti tedy vydrží pracovat i déle než 10 let. Technologie OLED nevyužívá podsvícení bodů, každý z nich dokáže svítit samostatně. Díky tomu je možné je i samostatně vypínat a dosáhnout té nejčernější černé, kterou si umíte představit. OLED televize jsou také velmi rychlé a mají skvělé pozorovací úhly.