Pro kutily

Jak vybrat aku vrtačku?

Co na tom, že nejste Kutil Tim. Méně komplikované práce přece zvládnete i bez pomoci odborníků, ale jedině za předpokladu, že budete mít po ruce alespoň základní vybavení. Mezi instrumenty, které by v žádné domácnosti neměly chybět, patří především aku vrtačka. Pokud jste se k nákupu neodhodlali kvůli toho, že se v širokém sortimentu značek a modelů neorientujete, přečtěte si náš dnešní manuál. Prozradíme vám, jak vybrat aku vrtačku tak, aby vám věrně sloužila!

1.) aku vrtačky podle typu akumulátoru

Prvním kritériem, které byste měli při výběru aku vrtačky zohlednit, je typ akumulátoru. Nabízí se akumulátory s těmito označeními:

Ni-Cd – nikl-kadmiové

Ni-Mh – nikl-methalhydridové

Li-ion – lithium-iontové

My hlasujeme pro lition-iontové baterie, které jsou v porovnání s ostatními typy mnohem lepší. Li-ion akumulátory jsou lehčí, nenáročné na údržbu a navíc se samy od sebe nevybíjejí a to ani v případě, že vrtačku necháte delší dobu ležet ladem.

Baterie se mohou lišit výkonem, přičemž s 12 V nebudete vrtat déle než půl hodiny. Pokud si připlatíte za 18 V akumulátor, vytáhnete s ním kolem 300 šroubů a s 35 budete moct vrtat až do smrti 🙂

Informujte se také o délce nabíjení a to především v případě, že budete vrtat často. Není nic horšího než extrémně pomalá nabíječka, kvůli budete muset práci odložit. Velmi užitečná nadstandardní funkce je indikátor stavu baterie.

Jednorychlostní aku šroubovák 7,2V, 2x aku 1,5 Ah
Jednorychlostní aku šroubovák 7,2V, 2x aku 1,5 Ah

2.) rychlost otáček a další funkce

Ujasněte si, na co budete vrtačku používat a na co ji naopak nikdy nevyžijete. S aku vrtačkou můžete vrtat do zdi, ale jen za předpokladu, že je s příklepem. Chystáte-li se s ní vrtat a zároveň šroubovat, měla by mít dvě rychlosti.

Údaje o kroutícím momentu a počtu otáček najdete na každém výrobku, ale berte na ně ohled jen v případě, že budete s vrtačkou také vrtat a nejen šroubovat. A pozor! Výrobci udávají počet otáček bez zatížení, ale během vrtání rychlost klesá. Ideální jsou proto vrtačky s nastavitelným kroutícím momentem.

Dvourychlostní šroubovák 12V, 2 akumulátory 1,3 Ah NiCD
Dvourychlostní šroubovák 12V, 2 akumulátory 1,3 Ah NiCD

3.) další vlastnosti, které nesmíte opomenout

Dobrá vrtačka by se neměla pyšnit jen vysokým výkonem a velkou kapacitou baterie. Neméně důležitá je také váha a ergonomie. Příliš těžká vrtačka není vhodná k delšímu vrtání a pokud vám navíc „nepadne“ do ruky, připravte se na nepříjemné mozoly. Porozhlédněte se proto po lehčích modelech s ergonomickou rukojetí a schopností tlumení vibrací.

Velmi užitečné je také integrované svítidlo, díky kterému nebudete mít problém s vrtáním v tmavých zákoutích.

A nejdůležitější rada na závěr – pokud vás příliš nelimituje rozpočet, investujte do kvalitního nářadí. Udělá vám mnohem lepší službu než levnější, ale leckdy zcela nepoužitelná vrtačka.

Aku vrtací šroubovák BLACK and DECKER MT18K, 18V, 1,5 Ah, Li-ion
Aku vrtací šroubovák BLACK and DECKER MT18K, 18V, 1,5 Ah, Li-ion

Vchodové dveře na míru

Odolné plastové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Česká dřevěná okna

Nechte si vyrobit moderní dřevěná okna na míru vašeho domova.

Pro krásnější bydlení

V e-shopu interie.cz pořídíte moderní záclony, závěsy i další bytový textil za akční ceny!

Nepřehlédněte!

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.