Jak prodat dům rychleji a nezešedivět z toho?

Prodej domu je pro většinu lidí významná událost. Pokud nemáte nemovitostí minimálně tolik, kolik prstů na rukou, pravděpodobně bude domek prodávat jen párkrát za život. A dost možná jen jednou – poprvé a naposledy. Měli byste se této transakce bát? To určitě ne, ovšem přirozený respekt a ostražitost jsou na místě. Přeci jen jde o položku v hodnotě několika milionů korun, což není tak úplně pakatel. Zároveň se smiřte s určitou časovou náročností. Prodej domu běžně trvá několik měsíců – v průměru až půl roku. Pokud vás při představě, že váš dům „visí“ v nabídkové sekci realitních serverů několik dlouhých měsíců, jímají mrákoty, dejte si na čelo studený obklad – a pokračujte ve čtení. Prodej domu vždy netrvá tak dlouho, respektive nemusí. Do značné míry jste to právě vy, kdo ovlivňuje délku prodejního procesu. Jak tomu rozumět? Ve velké výhodě jsou majitelé nemovitostí, po kterých je největší poptávka. V poslední době jsou to domy s cenovkou do pěti milionů korun. Zájem o ně mají zejména mladší lidé – rodiny a nesezdané páry. Obecně však platí, že se rodinný dům prodává déle než byt, s tím je třeba počítat.

Prověřte správnost údajů v katastru

Než se pustíte do samotného prodeje, navštivte katastr. Nemusíte osobně, stačit bude virtuální návštěva. Důležité je, abyste ze sbírky listin vyčetli, zda je v nich uvedeno vše tak, jak má být. Zakreslená mapa musí odpovídat skutečnosti – což se v mnoha případech neděje. U starších domů se často přijde na to, že „nesedí“ hranice pozemku nebo se na něm nachází černé stavby (kůlna, garáž, přístřešek…). Tyto věci je třeba uvést do pořádku, jinak nastane problém při vyřizování hypotéky.

Nechte si provést odhad ceny domu

Napadlo vás, že zkusíte štěstí s vyšší cenovkou, a když se dům v dohledné době neprodá, půjdete s cenou dolů? Takový přístup vás může připravit o spoustu drahocenného času i důvěru ze strany zájemců. Mnohem efektivnější je prodávat za reálnou cenu. Zjistíte ji snadno – najměte si certifikovaného odhadce, který částku stanoví na základě cenových map. A co dál? Další tipy, jak prodat dům rychleji a bez zbytečných problémů, najdete na blogu realitky MAXIMA.

Publikováno: 15. 10. 2021

Kategorie: Reality

Autor: Adam